Шефа на Standard Chartered: Пазарът на имоти в Китай все още „не е намерил дъното
Пазарът на имоти в Китай все още не е намерил дъно въпреки всички сътресения през изминалата година, според изпълнителния директор на Standard Chartered Бил Уинтърс.
Говорейки пред Си Ен Би Си, Уинтърс описа инвестиционната среда в Китай като „трудна“, като обясни, че доверието на потребителите и доверието на международните инвеститори е сравнително ниско.
„Знаем, че основният източник на много от въпросите за доверието е пазарът на имоти, а пазарът на имоти все още не е достигнал напълно дъното“, добави той.
Уинтърс посочи, „от време на време има някои признаци, че виждаме увеличение на активността, но в същото време не изглежда, че наистина сме намерили истинско дъно по отношение на цената.“
Опасността, каза той, е, че балонът на пазара на имоти, обикновено предвещава финансова криза и това традиционно е придружено от по-значителни спадове на БВП.
Китай отчете ръст от 4,7% през второто тримесечие спрямо предходната година, което представлява забавяне в сравнение с повишението от 5,3% през първото тримесечие и е най-ниския растеж на тримесечна база от Q1 на 2023 г.
Миналата седмица Bank of America намали прогнозата си за растеж на БВП на Китай до 4,8% за 2024 г. от 5% по-рано, както и прогнозите си за 2025 г. и 2026 г., когато очаква растеж от съответно 4,5% и 4,7%.
Пекин предприе няколко хода, за да се опита да стимулира икономиката, включително намаляване на лихвените проценти по кредитите. Наскоро страната позволи на купувачите на жилища да рефинансират жилищните си заеми, за да освободят пари за потребление.
Уинтърс обясни, че причината Китай да не стартира мащабна програма за стимулиране на икономиката е, че страната видя какво направиха другите страни по време на първата вълна на COVID-19, която обремени икономиките с рязко по-високи нива на дълг.
„Мисля, че виждаме тези непрекъснати, малки програми за стимулиране, парична и фискална политика, насочени към гарантиране на това, че няма да попаднем в наистина лоша спирала, от която би било трудно да се възстановим... Нашето очакване е, че стимулът ще бъде достатъчен, но не прекомерен“, каза той.
Отделно Хао Хонг, партньор и главен икономист в GROW Investment Group, каза пред Си Ен Би Си, че все още няма признаци за силни политически стимули.
Въпреки че заяви, че „можем само да гадаем“ за причината, поради която Пекин не е отприщил масови стимули, той смята, че Китай се въздържа от въвеждането на мащабни мерки поради структурния и кръгов низходящ натиск върху цените, с който се сблъсква в сектора на имотите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.