JP Morgan: Кризата на имотния пазар в Китай няма да приключи скоро

JP Morgan: Кризата на имотния пазар в Китай няма да приключи скоро

Проблемите на имотния пазар в Китай ще продължат, тъй като множеството правителствени стимули и мерки за подкрепа не са били „задоволителни“ в подкрепата на сектора, според икономист от JP Morgan, цитиран от Си Ен Би Си.

„Сривът на жилищния пазар все още не е приключил“, каза Хайбин Жу, главен икономист за Китай в JP Morgan, като добави, че цените на жилищата няма да се стабилизират най-рано до 2025 г.

Средната цена на продажбите на нови жилища в 100 китайски града се е повишила със скромните 0,11% спрямо юли, което е допълнително забавяне спрямо ръста от 0,13% през юни, според данни, публикувани от China Index Academy през уикенда. Цените на жилищата за препродажба са намалели с 0,71% спрямо предходния месец, според доклада.

Както новите домове, така и къщите за препродажба отчитат спад на средните цени съответно с 1,76% и 6,89% спрямо предходната година, тъй като жилищният пазар в страната остава дълбоко затънал в криза.

Блумбърг съобщи в събота, че Китай обмисля план за намаляване на разходите за заеми на собствениците на жилища, като позволи рефинансиране на ипотеки за 5,4 трлн. долара.

Но анализаторите са скептични, че предложената мярка ще бъде ефективна за стимулиране на купувачите на жилища и общото потребление.

„Някои хора смятат, че това ще освободи потреблението – това е само едната страна на историята“, според Уини Ву, главен капиталов стратег За Китай в BofA Securities. По-ниските лихви по ипотечните кредити биха накарали банките да намалят лихвените проценти по депозитите, за да защитят маржовете си и да осигурят стабилност във финансовата система, каза тя, отбелязвайки, че намалените лихвени проценти по депозитите в крайна сметка биха намалили доходите от лихви върху спестяванията на домакинствата.

Мярката за рефинансиране на ипотечни кредити също няма да направи много за стимулиране на търсенето на нови жилища, според Жу от JP Morgan.

„Дори ако политиката за рефинансиране на ипотеки се материализира, това не е политика за съживяване на жилищния пазар“, каза той, като добави, че политиката „няма нищо общо с търсенето на нови жилища, облагодетелствайки главно съществуващите собственици на жилища“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ