Шефът на една от най-тайните служби на Великобритания напусна поста си

Шефът на една от най-тайните служби на Великобритания напусна поста си

Шефът на една от най-тайните служби на Великобритания напусна поста си

Шефът на една от най-тайните служби на Великобритания - Националните киберсили на Обединеното кралство (NCF), създадени през 2020 г., Джеймс Бабидж напуска поста си, за да се присъедини към екипа на Националната агенция за борба с престъпността (NCA). Това съобщава британският вестник The Daily Telegraph.

Според изданието Бабидж, който е работил 30 години в британската служба за радиоелектронно разузнаване (GCHQ), ще оглави разузнавателния отдел на NCA. Вестникът отбелязва, че в правителствените среди загубата на ценен специалист може да бъде болезнена. Представители на индустрията за киберсигурност, интервюирани от изданието, са озадачени от факта, че Бабидж сменя работата си и при това няма да заеме най-високата позиция. В новата си служба, Оттам са отказали отказаха коментар за изданието.

Самоличността на ръководителя на NCF беше разкрита само преди два месеца във връзка с публикуването на политически документ за принципите на действие на киберсилите и тактиките, които използват. В него се посочва, че NCF провежда кибероперации ежедневно, „насърчавайки интересите на външната политика на страната и нейната политика за национална сигурност, подпомагайки провеждането на военни операции и предотвратявайки извършването на тежки престъпления“. Сред задачите на киберсилите е противодействието на заплахи, произтичащи както от държави, така и от други участници. Известно е, че NCF са извършвали хакерски операции срещу терористичната групировка "Ислямска държава" , но подробности за работата на киберсилите в други области не са официално съобщени.

В интервю за The Economist, Бабидж нотдавна каза, че NCF се ръководи от „доктрина за когнитивния ефект“, че чрез демонстриране на способността да се получи достъп до компютрите на противника и да се подкопае ефективността на техните цифрови технологии, човек може да постигне трайна промяна в своето поведение. Той също така отбелязва, че понякога целта на NCF, напротив, е „да попречи на противниците да осъзнаят, че проблемите, пред които те се изправят, са резултат от провеждана кибер операция“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ