Шефът на MI6 защитава шпионите си от изкуствения интелект в безпрецедентна публична реч

Шефът на MI6 защитава шпионите си от изкуствения интелект в безпрецедентна публична реч

Шефът на MI6 защитава шпионите си от изкуствения интелект в безпрецедентна публична реч

Изкуственият интелект (ИИ) ще промени света на шпионажа, но няма да замени нуждата от хора шпиони, каза шефът на британската разузнавателна агенция MI6 в становище, публикувано днес, предаде Associated Press.

Ричард Мур, директор на британската служба за външно разузнаване, ще говори в Прага за развиващите се заплахи за Запада от страна на Русия и Иран и там също ще твърди, че "човешкият фактор" ще остане от решаващо значение.

"Изкуственият интелект ще направи информацията безкрайно по-достъпна и някои се питат дали това няма да извади от строя разузнавателни служби като моята", казва той в извадки от изложението си, публикувани предварително от правителството на Обединеното кралство.

„Всъщност обратното вероятно е вярно“, добавя той. „Докато ИИ дълбае в океан от източници, ще има още по-голяма стойност практичността на информацията, с подаване на стръв към тайните, които са извън обсега на неговите мрежи“, описа ситуацята шефът на британските шпиони. За човешкия фактор в разузнаването Мур ще посочи, че хората "никога не са просто пасивни събирачи на информация: на нашите агенти могат да бъдат поставени цели и те да бъдат направлявани; те могат да забележат нови въпроси, които не сме знаели, че трябва да зададем".

Според огласените извадки от изложението на Мур, той ще каже на аудиторията си в резиденцията на британския посланик, че президентът Владимир Путин все още не успява да постигне военните си цели. Той също така ще обвини Русия в "империализъм" в Африка и ще посочи Иран като страна, подхранваща продължаване на конфликта в Украйна с доставката на безпилотни самолети и други оръжия на Русия.

Мур, който по-рано предупреди, че Западът изостава от съперниците си в надпреварата за ИИ, ще твърди, че „уникалните характеристики на човешките агенти на правилните места ще станат още по-значими“, подчертавайки способността на шпионите да „влияят на решенията в правителството или терористична група.

Публичното говорене за шпионаж все още е новост за британските разузнавателни служби. Правителството отказваше дори да потвърди съществуването на MI6 до 1992 г., а публичните изказвания на неговите лидери са редки.

Мур избра да направи речта в сряда в чешката столица, център на движението за свобода „Пражка пролет“ от 1968 г., което беше смазано от съветските танкове.

Единствената друга публична реч на Мур, откакто стана ръководител на Тайната разузнавателна служба или MI6, преди почти три години, също засегна силата и заплахата, представлявана от ИИ. В обръщението си от ноември 2021 г. той обвини Запада, че бавно се съобразява с разрушителното въздействие на ИИ и че изостава от противниците, които „наливат пари и амбиция“ в ИИ и други авангардни технологии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ