Израел си върна контрола над пограничните райони, министърът на отбраната заповяда пълна блокада на ивицата Газа

Израелският министър на отбраната Йоав Галант е издал заповед за налагане на пълна блокада на ивицата Газа. Това съобщава Ynet. „Наредих пълна обсада на ивицата Газа. Няма да има нито ток, нито храна, нито гориво“, каза той.
Малко преди това израелските сили за отбрана обявиха, че са възстановили контрола над всички населени места на страната в пограничните райони с ивицата Газа. „Ние контролираме населените места. Извършва се масово претърване, може все още да има терористи в района, продължаваме да го разчистваме“, каза говорителят на израелската армия Даниел Хагари. Той изнесе данни за задържани 29 бойци от "Хамас".
Малко след 13.00 ч. българско време израелската армия обяви, че започва мащабна атака срещу центровете на Хамас в Газа.
Все още продължават ракетните удари от палестинска страна. Израелските градове Ашдод и Ашкелон бяха ударени днес по обед от ракетни атаки, има и жертви, съобщава Times of Israel. Ракета, изстреляна от "Хамас" е паднала и близо до международното летище "Бен Гурион". Сирени звучат в Йерусалим, Тел Авив и още други градове на страната.
Говорителят на Хамас Абу Обейда съобщи за смъртта на четирима пленници от Израел в резултат на въздушен удар на израелската армия в ивицата Газа. „Окупационните бомбардировки на ивицата Газа доведоха до убийството на четирима вражески затворници и мъченическата смърт на техните похитители, муджахидините Касам“, каза той.
Sky News Arabia съобщи, че Египет се опитва да постигне временно примирие за размяна на пленени жени и деца между Израел и ивицата Газа .
Трети ден продължават ожесточените сражения в региона, след като на 7 октомври Хамас изстреля няколко хиляди ракети срещу Израел и обяви началото на операция „Наводнението Ал Акса“. На този фон израелският министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир обяви извънредно положение в страната на 7 октомври.
Израелският премиер Нетаняху обяви, че страната е в състояние на война. Операцията на израелската армия срещу "Хамас" беше наречена „Железни мечове“. Сколо след началото на атаките израелският премиер Нетаняху се зарече да унищожи "Хамас". Само за първите 48 часа война с палестинското движение Хамас са били мобилизирани 300 хиляди резервисти в Израелските отбранителни сили. „Никога не сме мобилизирали толкова много резервисти толкова бързо – 300 000 резервисти за 48 часа“, каза говорителят на израелската армия Даниел Хагари. Според него палестинските радикали от ивицата Газа са изстреляли повече от 4 хиляди ракети по Израел от 7 октомври насам.
Европейският съюз ще проведе спешна среща утре на външните министри на страните от общността във връзка с боевете в Израел. Това съобщи ръководителят на външнополитическата служба на ЕС Жозеп Борел, предава ТАСС. „Свиквам извънредно заседание на Съвета на ЕС във вторник на ниво външни министри във връзка със ситуацията в Израел и Близкия изток“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Милиони евро и хиляди контейнери са конфискувани при разследване за незаконен внос от Китай в Гърция и други европейски страни
Бизнес |Безопасност: Отборът на Барселона отлага завръщането си на легендарния стадион „Камп Ноу“
Спорт |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.