Шотландия отчете по-малко смъртни случаи от пиене след въвеждане на минимална цена на алкохола

Шотландия отчете по-малко смъртни случаи от пиене след въвеждане на минимална цена на алкохола

Шотландия отчете по-малко смъртни случаи от пиене след въвеждане на минимална цена на алкохола

Проучване в Шотландия показва, че въведената политика за минимална цена на алкохола дава резултати за намаляването на смъртните случаи от злоупотреба с алкохолни напитки.  В резултат на пилотен проект на шотландското правителство се наблюдава спад от 13% на смъртните случаи, свързани с консумация на алкохол, намалява и броят на хоспитализираните, съобщи БНР.

Шотландия стана първата в света, въвела минимална цена на алкохола през май миналата година. Тази инициатива стана факт след години на юридически битки. Вече е определена минимална цена от 50 пенса (0,70 долара или 57 евроцента) за единица алкохол - мярка, която отчита едновременно съдържанието на алкохол и обема на продукта.

Макар и проучването да се основава основно на наблюденията на полицията и на местните власти и да няма категорично доказателство, че значителното намаляване на смъртните случаи се дължи изключително на минималната цена за единица алкохол, експертите са на мнение, че това е първият и най-ясен сигнал, че тази политика намалява вредата от консумацията на алкохол. 

Освен това се отчита, че не се наблюдава увеличение на незаконната и нелицензираната продажба на алкохол след въвеждането на закона, а в същото време пъбовете, клубовете и ресторантите, които обикновено слагат по-високи цени на напитките в сравнение с магазините и супермаркетите, до голяма степен не са били засегнати финансово от политиката.

Съобщава се обаче и за неспазване на закона около формалната граница между Англия и Шотландия, защото често шотландци отиват в Англия да се запасят с алкохол за себе си и приятелите си. Освен това по-малките търговци на дребно са използвали политиката, за да увеличат цените и на алкохолни продукти, които не са засегнати от мярката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ