Швеция няма да преговаря с Унгария за кандидатурата си за НАТО
Швеция няма да преговаря с Унгария за кандидатурата си за приемане в НАТО, заяви днес шведският премиер Улф Кристершон, цитиран от Ройтерс.
Унгария е последният член на алианса, който все още не е ратифицирал шведската кандидатура. Швеция, заедно с Финландия, се кандидатира за присъединяване към НАТО през 2022 г. след руската инвазия в Украйна. Одобрението на членството ѝ обаче бе забавено от Турция и Унгария.
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган вчера подписа документите за приемането на Швеция и Унгария остана последното препятствие пред скандинавската държава.
Премиерите на Швеция и Унгария ще се срещнат идната седмица на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, но Кристершон заяви, че Швеция няма да дава нови обещания по темата за НАТО.
Швеция няма да преговаря с Унгария относно кандидатурата си за присъединяване към НАТО, която не е ратифицирана единствено от Будапеща,. Това заяви шведският премиер Улф Кристершон, цитиран от Ройтерс.
Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг обаче каза, че сега очаква парламентът на Унгария да даде зелена светлина в края на следващия месец.
Швеция, заедно с Финландия, кандидатстваха за присъединяване към алианса през 2022 г. след нахлуването на Русия в Украйна. Но нейното членство беше възпрепятствано от Турция и Унгария, оставяйки страната в безизходица и разочаровайки съюзниците от НАТО, които виждат Швеция като ключов играч в гарантирането на сигурността в Балтийския регион.
Президентът на Турция Тайип Ердоган подписа документите за присъединяване на Швеция в четвъртък, като така Унгария остана последната пречка пред присъединяването на скандинавската държава към Алианса.
Шведският и унгарският премиер ще се срещнат следващата седмица на срещата на Европейския съвет в Брюксел, но Кристершон каза, че Швеция няма да дава нови обещания за НАТО.
„Никакви искания, които са свързани с членството в НАТО – това не е на масата“, каза Кристершон пред шведската TV4.
Той обаче заяви, че двете страни имат много за обсъждане, включително сътрудничество в рамките на НАТО, предстоящото председателство на ЕС на Унгария, подкрепа за Украйна и как да постигнат възможно най-широко взаимодействие между своите военновъздушни сили, споделящи една и съща програма за изтребители - JAS Gripen на Швеция.
Всичките 31 членки на НАТО трябва да ратифицират присъединяването на една страна, преди тя да може да се присъедини към Алианса. В същото време Орбан е разгневен от критиките на Швеция към демократичното развитие на Унгария подп неговото управление.
Той покани Кристершон в Будапеща за преговори за НАТО, но също така повтори в сряда, че страната му подкрепя членството на Швеция.
Столтенберг каза, че очаква парламентът на Унгария да ратифицира присъединяването на Швеция, когато се събере отново в края на февруари.
„Така че трябва да изчакаме. Но аз съм абсолютно уверен и разчитам на Унгария, че ратификацията на Швеция ще бъде направена веднага щом парламентът се събере отново в края на февруари“, каза Столтенберг пред репортери в Брюксел в петък.
Кристершон заяви, че не знае кога Швеция ще стане 32-ият член на НАТО, но очаква това да е „много скоро“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.