Турция официално ратифицира членството на Швеция в НАТО

Турция официално ратифицира членството на Швеция в НАТО

Турция официално ратифицира членството на Швеция в НАТО

Президентът на Турция Реджеп Ердоган подписа документа, с който Турция официално одобрява кандидатурата на Швеция за присъединяване към НАТО, предаде Ройтерс.

Така Унгария остава последната страна, която е на пътя на членството на Стокхолм в Алианса.

Ердоган подписа ратификацията, след като по-рано шведската кандидатура бе одобрена от турския парламент, показва законов текст публикуван в турския държавен вестник. Това се случва около 20 месеца, след като за първи път поиска да се присъедини към НАТО след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

„Ние приветстваме ратифицирането от страна на Турция на кандидатурата на Швеция за членство в НАТО. Вече достигнахме решаващ крайъгълен камък по пътя към пълноправно членство в НАТО“, написа шведският премиер Улф Кристершон в социалната мрежа X.

„Остава само ратификацията от Унгария, преди Швеция да може да стане член на НАТО“, добави шведският външен министър Тобиас Билстрьом в същата платформа.

Забавянето разочарова някои от съюзниците на Анкара, но й позволи да извлече някои ползи.

Сега Анкара ще очаква Съединените щати да започнат да работят за осигуряване на одобрението на Конгреса на САЩ за продажба на изтребители F-16 на Турция на стойност 20 млрд. долара – нещо, което както Ердоган, така и членовете на Конгреса, свързаха с ратификацията от присъединяването на Швеция.

Одобрението на Ердоган за шведската кандидатура идва ден след като президентът на САЩ Джо Байдън изпрати писмо до лидерите на ключови комитети в Конгреса, като ги информира за намерението си да започне официалния процес на уведомяване за продажбата на F-16, след като Анкара одобри присъединяване на Швеция към НАТО.

По-рано посланикът на САЩ в Турция каза пред Ройтерс, че Държавният департамент незабавно ще изпрати уведомлението до Конгреса, след като документът за ратификация бъде получен във Вашингтон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ