Швейцария решава на референдум дали да запази парите в брой

Швейцария решава на референдум дали да запази парите в брой

Швейцария решава на референдум дали да запази парите в брой

Швейцарските граждани ще получат шанс да гарантират, че парите в брой ще останат част от икономиката на страната. Това съобщи групата "Движение за свободна Швейцария" (FBS), след като събра достатъчно подписи, за да бъде подложен въпросът на национален референдум, предават Ройтерс и БТА.

Според групата парите в брой намаляват в много икономики по света за сметка на електронните разплащания във все по-дигитализираните общества, което улеснява властите в следенето на действията на гражданите. Групата иска в швейцарския паричен закон да бъде добавена специална клауза, която да определя начина, по който централната банка и правителството управляват парите, и да гарантира, че в обращение винаги ще има "достатъчно количество" банкноти и монети. Засега все пак няма знаци, че Швейцария върви към безкешово общество, посочва Ройтерс.

От FBS посочват, че са събрали 111 000 подписа в подкрепа на провеждането на национален референдум по въпроса при необходими 100 000. Според швейцарската пряка демокрация, ако предложението бъде ободрено от гласоподавателите, то става закон, но парламентът и правителството все пак трябва да решат как той ще бъде прилаган.

"Ясно е, че отказът от парите в брой не само засяга проблемите на прозрачността, сигурността и простотата, но и създава огромна опасност от тоталитарно наблюдение", заяви на сайта на групата нейният президент Рихард Колер.

По думите му, Швейцария трябва да бъде в първите редици на защитниците на парите в брой в Европа, тъй като да се стигне до подобно разбирателство в рамките на ЕС би било "почти невъзможно".

Ускорена по време на пандемията, тенденцията към преминаване към дигитални разплащания е видима поне от 2017 г. Проучване на агенция Ipsos тогава показа, че над една трета от европейците и американците с радост ще се откажат от кеша, а около 20 на сто дори вече са го сторили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ