След седмици насилие и улични боеве премиерът на Хаити подаде оставка

След седмици насилие и улични боеве премиерът на Хаити подаде оставка

Министър-председателят на Хаити Ариел Хенри се съгласи да подаде оставка след седмици на нарастващ натиск и увеличаващо се насилие в бедната страна.

Решението му идва след среща на лидерите на държавите от Карибския басейн в Ямайка, за да обсъдят политическия преход в Хаити.

В момента премиерът Хенри е блокиран в Пуерто Рико, след като въоръжени банди му попречиха да се върне у дома.

Във видеообръщение, в което обяви оставката си, той призова хаитяните да запазят спокойствие.

"Правителството, което ръководя, ще подаде оставка веднага след учредяването на [преходен] съвет", заяви Ариел Хенри.

"Искам да благодаря на народа на Хаити за предоставената ми възможност. Моля, всички хаитяни да запазят спокойствие и да направят всичко възможно мирът и стабилността да се върнат възможно най-бързо.", допълни той.

Хенри, който ръководи страната временно от юли 2021 г. след убийството на бившия президент Жовенел Моис, многократно отлагаше изборите, заявявайки, че първо трябва да бъде възстановена сигурността.

Много хаитяни поставяха под въпрос уж временното му управление, продължило твърде дълго без редовно избран президент.

В последните седмици тежко въоръжени банди засилиха контрола си по улиците на столицата Порт-о-Пренс и нападнаха главния затвор, за да помогнат на хиляди затворници да избягат. Те също така поискаха оставката на неизбрания министър-председател. Размириците ескалираха до степен, че бандите завзеха и международното летище, като по този начин възпрепятстваха завръщането на премиера от Кения, където той участва в договаряне на споразумение за разполагане на международни сили за сигурност в Хаити за овладяване на безредиците.

Столицата Порт-о-Пренс и околният регион са в едномесечно извънредно положение, а комендантският час беше удължен.

Матиас Пиер, бивш министър на изборите в Хаити, който пръв обяви оставката на премиера в предаване на Би Би Си, преди тя да бъде потвърдена публично, определи

ситуацията в страната като "много несигурна".

"Полицията е безсилна, а повече от 40 полицейски участъка са разрушени. Армията е много ограничена и не е оборудвана; членове на банди окупират по-голямата част от центъра [на Порт-о-Пренс] и някои правителствени щабове. Много скоро хората ще останат без храна, лекарства и... медицинска помощ", разказа той.

Пиер заяви, че сега бандите настояват да бъдат част от всяко ново споразумение за разпределяне на властта, като добави, че такова политическо решение е невъзможно без "подкрепата" на международни въоръжени сили.

Оставката на премиера се очакваше от няколко дни. Групата на Карибския басейн Кариком ясно изрази позицията си, че той се разглежда като пречка за стабилността на Хаити и че трябва да се оттегли, за да може да се премине към създаването на преходен съвет.

Първоначално Белият дом искаше Ариел Хенри да се върне в Хаити, за да наблюдава преходния процес, но през последните дни жестокостта на сраженията в страната промени мнението на Вашингтон.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен се ангажира да отпусне още 100 млн. долара (78 млн. паунда) на подкрепяните от ООН сили за сигурност, които Кения се очаква да ръководи в Хаити.

След срещата председателят на групата Кариком и президент на Гвиана Ирфан Али съобщи, че ще бъде сформиран преходен президентски съвет и ще бъде назначен временен министър-председател.

Преходният президентски съвет ще има двама наблюдатели и седем членове с право на глас, включително представители на няколко коалиции, частния сектор и гражданското общество, както и един религиозен лидер.

Съветът е упълномощен "бързо" да назначи временен министър-председател, каза той и добави, че всеки, който възнамерява да се кандидатира на следващите избори в Хаити, няма да може да участва в тях.

Очаква се съветът да подготви почвата за първите избори в Хаити от 2016 г. насам.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ