САЩ евакуираха персонала на посолството си в Хаити на фона на бандитско насилие

САЩ евакуираха персонала на посолството си в Хаити на фона на бандитско насилие

САЩ съобщават, че са изтеглили от Хаити персонала на посолството, който не е от първостепенна важност, тъй като в страната продължава да има насилие от страна на банди, предаде BBC .

Американците са засилили и охраната на мисията си в столицата Порт-о-Пренс.

Това се случва след нападенията на банди срещу летището, полицейските участъци и затворите през тази седмица. Те настояват за отстраняването на министър-председателя на Хаити Ариел Анри.

Тридневното извънредно положение беше удължено с един месец.

"Засиленото насилие от страна на банди в квартала в близост до сградите на посолството на САЩ и до летището доведе до решението на Държавния департамент да организира заминаването на допълнителен персонал на посолството", съобщи посолството в социалните мрежи.

Посолството ще остане отворено, добави то.

Операцията преди разсъмване изглежда е била проведена с хеликоптер, съобщава информационна агенция АФП, като се позовава на живеещи наблизо жители, които описват, че са чули звуци от перките на самолетите над главите си.

Ситуацията в Хаити се влошава.

Главното пристанище на страната съобщи, че спира работа в четвъртък поради саботаж и вандализъм.

Бандите в раздирания от насилие град засилиха нападенията си, когато Ариел Анри замина за регионална среща на върха миналата седмица.

Ариел Анри се опита да се върне в Порт-о-Пренс във вторник, но вместо това се озова в американската територия Пуерто Рико.

Той не можа да кацне в столицата на Хаити, защото международното летище беше затворено, тъй като войниците отблъснаха опитите на въоръжени лица да го превземат.

Органите на гражданската авиация в съседната Доминиканска република също отказаха самолета на министър-председателя, като заявиха, че не са получили необходимия план за полета.

Ариел Анри не е направил публични изявления след посещението си в Кения, където се срещна с президента Уилям Руто, за да спаси сделката, според която източноафриканската държава ще оглави многонационални сили, които да помогнат за възстановяването на реда в Хаити.

Двамата лидери подписаха реципрочно споразумение, което проправя пътя за изпращането на 2000 кенийски полицаи в Хаити, но кенийски опозиционен политик заяви, че ще оспори сделката в съда.

В събота Държавният департамент на САЩ съобщи, че държавният секретар Антъни Блинкен е разговарял с кенийския президент за кризата в Хаити и двамата са подчертали ангажимента си към многонационална мисия за сигурност, която да възстанови реда.

Бандите в Порт-о-Пренс се възползваха от отсъствието на министър-председателя, за да организират серия от координирани нападения.

Сред целите им бяха летището, което те искат да контролират, за да попречат на  Анри да се върне със самолет, и два затвора, от които освободиха хиляди затворници.

Убити са най-малко шестима полицаи, а Националната полицейска академия е разрушена.

Телата на няколко затворници също останаха да лежат по улиците след щурма на националния затвор.

Насилието доведе до още по-голямо влошаване на хуманитарната криза в Хаити.

Бандите не са заявили каква е целта им освен свалянето на Ариел Анри.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ