Спасителите се надпреварват с времето, за да стигнат до оцелелите след земетресението в Япония

Спасителите се надпреварват с времето, за да стигнат до оцелелите след земетресението в Япония

Най-малко 48 души са вече жертвите на силното земетресение, което удари Япония на Нова година, като спасителните екипи все още се борят да достигнат до изолирани райони, където сградите са съборени, пътищата са разрушени и електричеството в десетки хиляди домове е прекъснато, предава Ройтерс.

Земният трус с магнитуд 7,6 по Рихтер разтърси страната в понеделник следобед. Последваха и вълни цунами по западното крайбрежие на Япония, които пометоха коли и къщи.

Спасителен екип от 3000 души от армейски персонал, пожарникари и полицаи е изпратен на мястото на труса на полуостров Ното в префектура Ишикава.

„Търсенето и спасяването на засегнатите от земетресението е битка с времето“, каза министър-председателят Фумио Кишида по време на извънредна среща във вторник, обличайки синьо облекло, обикновено носено от служители по време на операции за подпомагане на бедствия.

Той допълни, че достъпът за спасителните екипи до северния край на полуостров Ното е много труден, а обследвания с хеликоптер са установили много пожари и масови щети по сгради и инфраструктура. Има около 120 случая на хора, които чакат помощ.

Много железопътни услуги и полети в района са спрени. Повече от 500 души бяха блокирани на летището в Ното, което беше затворено поради пукнатини в пистата и пътя за достъп и повреда на сградата на терминала.

В Сузу, крайбрежен град с малко над 5000 домакинства близо до епицентъра на земетресението, до 1000 къщи може да са били разрушени, според неговия кмет Масухиро Изумия. „Ситуацията е катастрофална“, каза той.

Властите потвърдиха 48 смъртни случая, всички в префектура Ишикава, което го прави най-смъртоносното земетресение в Япония поне от 2016 г., когато трус с магнитуд 7,3 по Рихтер удари Кумамото на южния остров на Япония, убивайки повече от 220 души.

Много от загиналите са във Ваджима, град в отдалечения северен край на полуостров Ното.

Десетки други бяха ранени, а властите се борях и днес с овладяване на пожарите в няколко града и извеждаха хора от срутени сгради.

„Никога не съм преживявал толкова силно земетресение“, каза 71-годишният жител на Уаджима Шоичи Кобаяши, който бил вкъщи на празнична новогодишна трапеза със съпругата и сина си, по време на труса. Той и семейството му нощуват в колата си, защото домът им е разрушен.

Около 200 труса са регистрирани от първия трус в понеделник, според Японската метеорологична агенция, която предупреждава, че през следващите дни може да има още силни трусове.

Японското правителство нареди снощи около 100 000 души да напуснат домовете си, изпращайки ги в спортни зали и училищни физкултурни салони, които обикновено се използват като центрове за евакуация при извънредни ситуации. Почти половината от евакуираните се завърнаха по домовете си във вторник, след като властите отмениха предупрежденията за цунами.

Около 33 000 домакинства останаха без електричество в префектура Ишикава и прекараха нощ, в която температурите паднаха под нулата, според уебсайта на Hokuriku Electric Power. Близо 20 000 жилища са без вода.

Министърът на отбраната на Япония заяви, че 1000 военнослужещи участват в спасителните операции към момента, но има готовност да бъдат изпратени още 10 000.

Атомни централи 

Земетресението идва и в чувствителен момент за ядрената индустрия на Япония, която се сблъсква с яростна съпротива от местните жители след земетресението и цунамито през 2011 г., които предизвикаха ядрени аварии във Фукушима. Цели градове бяха опустошени тогава, а бедствието взе живота на близо 20 000 души.

Миналата седмица Япония отмени оперативната забрана, наложена на най-голямата ядрена централа в света Kashiwazaki-Kariwa, която не работеше след цунамито през 2011 г.

Органът за ядрено регулиране заяви, че не са открити нередности в ядрени централи по Японско море, включително пет активни реактора в АЕЦ-овете Ohi и Takahama на Kansai Electric Power в префектура Фукуи.

АЕЦ Shika на Hokuriku Electric, най-близкият до епицентъра, също не работи от 2011 г. Компанията каза, че е имало прекъсвания на електрозахранването и течове на масло след удара в понеделник, но не и изтичане на радиация. По-рано компанията заяви, че се надява да рестартира реактора през 2026 г.

Toshiba съобщи, че нейното местно дъщерно дружество Kaga Toshiba Electronics е спряло производството на полупроводници в своя завод в Ишикава, за да прецени въздействието на земетресението върху неговите съоръжения.

Производителят на оборудване за чипове Kokusai Electric заяви, че е открил повреда във фабриката си в Тояма и проучва допълнително преди планираното възобновяване на дейността в четвъртък. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ