Spiegel: Данни за разузнавачи на Германия и САЩ са изтекли в мрежата чрез VirusTotal

Spiegel: Данни за разузнавачи на Германия и САЩ са изтекли в мрежата чрез VirusTotal

Spiegel: Данни за разузнавачи на Германия и САЩ са изтекли в мрежата чрез VirusTotal

Мащабно изтичане на данни е засечено чрез онлайн платформата за проверка на файлове за вируси VirusTotal. По този начин в мрежата е изтекла информация за служители на американските и германските разузнавателни агенции, които са използвали услугите на този портал. Това съобщи в понеделник списание Der Spiegel.

Според изданието в края на юни в мрежата е изтекъл "списък от 5,6 хиляди потребители на услугата VirusTotal, с имената на организациите, които представляват". Структурите, засегнати от инцидента, включват Кибер командването на въоръжените сили на САЩ, Министерството на правосъдието на САЩ, както и разузнавателните агенции на Федералното бюро за разследване и Агенцията за национална сигурност на САЩ. Списъкът включва и служители на Германското военно контраразузнаване, Федералната служба по криминалните въпроси, секретното подразделение на Германската федерална разузнавателна служба, Федералната служба за телекомуникационна статистика и германската полиция. Никакви други данни, с изключение на имената и електронните адреси на потребителите, не са изтекли, уточнява изданието.

Германската федерална служба за информационна сигурност потвърди за изданието факта на изтичане на информация и призова служителите на германските федерални власти „да не качват никакви файлове във VirusTotal“. По-рано тя предупреди германски компании и организации за рисковете, свързани с практиката на масово качване на подозрителни файлове на тази платформа. В някои случаи чувствителните вътрешни данни  "по невнимание де факто стават публични", казаха от службата. VirusTotal е „голяма база данни от вируси, в която потребителите могат да качват подозрителни файлове или връзки към уебсайтове“, за да ги проверяват за злонамерен софтуер. Около 70 антивирусни доставчици използват услугата, за да открият наличието на такъв вид софтуер на устройствата си. Тази платформа е собственост на американската корпорация Alphabet, която притежава и търсачката Google, и е една от „основните услуги за борба с кибератаките“, отбелязва списанието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ