Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО

Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО

Турция се съгласи да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се е съгласил да подкрепи кандидатурата на Швеция за членство в НАТО, каза генералният секретар на военния алианс Йенс Столтенберг, цитиран от Би Би Си.

Той каза, че турският лидер ще предаде кандидатурата на Швеция до парламента в Анкара и ще „осигури ратификация“.

„Много съм щастлив, това е добър ден за Швеция“, каза шведският премиер Улф Кристерсон.

Новината идва след месеци на блокиране на шведската кандидатура от Анкара, която обвинява Стокхолм, че приема кюрдски бойци на своя територия.

Като една от  членките на НАТО, Турция има право на вето върху всяка нова страна, присъединяваща се към групата.

В отговор на новината президентът на САЩ Джо Байдън каза, че приветства ангажимента на президента Ердоган да продължи с „бърза ратификация“.

„Готов съм да работя с президента Ердоган и Турция за подобряване на отбраната и възпирането в евроатлантическата зона. Очаквам с нетърпение да приветствам премиера Кристерсон и Швеция като наш 32-ри съюзник в НАТО“, се казва в изявление на Белия дом.

Столтенберг обяви споразумението късно в понеделник след разговори между турските и шведските лидери в литовската столица Вилнюс, където се провежда среща на върха на НАТО.

Генералният секретарго определи като „историческа стъпка“, но подчерта, че не може да бъде дадена „ясна дата“ за това кога Швеция ще се присъедини към алианса, тъй като това зависи от на турския парламент.

Швеция и нейният източен съсед Финландия – две нации с дълга история на военен неутралитет, обявиха намерението си да се присъединят към НАТО през май миналата година, няколко месеца след като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна. Финландия официално се присъедини през април.

Столтенберг каза, че Турция и Швеция са отговорили на „легитимните опасения на Турция за сигурността“ и в резултат на това Швеция е променила конституцията си, променила е законите си, разширила е антитерористичната си операция срещу ПКК (Кюрдската работническа партия) и е възобновила износа на оръжие за Турция.

Турция и Унгария в момента са единствените две членки на НАТО, които все още са ратифицирали молбата за членство на Швеция.

Попитан за съпротивата на Будапеща, Столтенберг каза, че „Унгария е дала да се разбере, че няма да бъде последната, която ще ратифицира“.

„Мисля, че този проблем ще бъде решен“, добави той.

По-рано в понеделник президентът Ердоган също изглежда обвърза подкрепата на Анкара за кандидатурата на Швеция за НАТО с подновяването на замразените преговори за членство на Турция в ЕС.

Представители на ЕС бързо отхвърлиха искането, като казаха, че това са два отделни въпроса.

Но в изявление след обявяването на сделката НАТО каза, че Швеция ще подкрепи активно усилията за „подновяване на процеса на присъединяване на Турция към ЕС“ и това ще включва „модернизиране на митническия съюз ЕС-Турция и либерализация на визовия режим“.

Турция за първи път кандидатства за присъединяване към ЕС още през 1987 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ