Судан, жертва на ожесточена битка между двама генерали и сума с много нули

Генерал Мохамед Хамдан Дагало /на сн. в средата/. Снимка: Getty Images
Снимка: Getty Images

Ожесточените боеве в Судан основателно станаха причина за въпроса: Какво се случва в африканската страна? Безредиците вече отнеха живота на стотици цивилни, а големите градове са без ток, вода и храна.  Дипломати и служители на посолствата успяха да напуснат страната през последните дни, но милиони други хора останаха в капана на градските райони, където се крият от стрелба, експлозии и мародери. За това пишат в свои анализи Асошиейтед прес и Ал Джазира.

Бой между двама генерали

Това са ген. Абдел Фатах Бурхан, началник на въоръжените сили и генерал Мохамед Хамдан Дагало, лидер на паравоенна група, известна като Сили за бърза подкрепа /RSF/. Двамата генерали извършват военен преврат и провалят крехките опити за преминаване към демократичен режим на управление. Надеждите за това идват след като протестиращи през 2019 г. помогнаха за свалянето от власт на дългогодишния автократ-президент Омар ал Башир.

Надеждите обаче не просъществуват дълго. През октомври 2021 г. Бурхан и Дагало правят преврат и ликвидират крехкия преход към гражданско управление след владетеля Омар ал-Башир. Двамата по някакъв начин успяват да разделят властта помежду си, като Бурхан е първи, а Дагало втори. Но се появява и напрежение. Така то доведе до избухване на  напрежение между двамата бивши съюзници -  армията на Бурхан и могъщата паравоенна група RSF на Дагало.

Формалната причина за това е предложение за структурни промени или накратко, интеграция на RSF в структурите на армията. Това беше възприето и двете страни като заплаха. Не е известно е кой е произвел първия изстрел, но според Световната здравна организация сраженията бързо се разрастват в различни части на страната и водят до над 400 цивилни жертви. Големият въпрос е всъщност кой ще държи контрола и кой ще бъде главнокомандващ на армията по време на интеграционния период на RSF. Защото според анализаторите, това е откровена борба за власт за контрол над страната.

Победителят в последните битки вероятно ще бъде следващият президент на Судан, а загубилият ще бъде изправен пред изгнание, арест или смърт. Възможна е и продължителна гражданска война или разделяне на арабската и африканската страна на враждуващи владения. Боевете непрекъснато увеличават риска от гражданска война в страната. Надеждата преговори да разрешат ситуацията угасна. Според анализатора Кхолуд Кахир рамковото споразумение от декември за сделката „засили напрежението между Ал-Бурхан и Хемедти“, когато „издигна позицията на Хемедти до равна на Бурхан, а не като негов заместник“. „Тази смяна на властта е причината разговорите за реформа на сектора за сигурност и интеграция на RSF да са завършили с въоръжен конфликт, а не с разгорещен дебат около масата.“, казва Кахирr, основателят на базирания в Хартум мозъчен тръст Confluence Advisory.

Кои са главните герои

Бурхан, кариерен войник от северен Судан, се издигна в йерархията при почти 30-годишното управление на ал-Башир. Бурхан поема най-високата длъжност като фактически владетел на Судан след преврата, който свалят Башир. Някога близък съюзник на Башир и военен командир, който ръководи престъпните му кампании в Дарфур, Бурхан застава на страната на промяната след смяната на властта през 2019 г. Той оглавява Преходния военен съвет - орган, създаден да наблюдава прехода на Судан към демократично управление. Въпреки това, когато крайният срок за предаване на властта на цивилни управници наближава, през октомври 2021 г. Бурхан извършва преврат, сваля цивилния министър-председател Абдала Хамдок и прекъсва демократичния преход в страната. Оттогава насам Бурхан затяга хватката си върху страната въпреки постоянните протести и рамковото споразумение от декември 2022 г., което трябва да проправи пътя за преходно правителство, ръководено от цивилни.

Ген. Дагало е с арабски произход от род на пастири на камили. Дагло, по-известен като Хемети, се радва на силна позиция във властта от времето на управлението на диктатора Башир, а и след това. Хемети се издига в йерархията, за да стане лидер на милицията Джанджауид, на която Башир се опира при репресиите си в западния регион на Дарфур в началото на 2000-те години. Милицията е обвинена в извършването на военни престъпления срещу неарабските бунтовници. Въпреки че няма официално военно обучение, той успява да си извоюва място в системата за сигурност на Башир. През 2013 г. му е поверено ръководството на новосформираните Сили за бърза подкрепа /RSF/. След преврата армията и цивилните лидери се събират, за да се опитат да постигнат сделка за прекратяване на политическата криза. Но интегрирането на Силите за бърза подкрепа в редовната армия както и сега се превръщат в ключова пречка.

Какво е RSF?

RSF е създадена през 2013 г. и еволюира от т. нар. милиции Джанзджауид, които са обвинени във военни престъпления в района на Дарфур. През 2017 г. беше приет закон, узаконяващ RSF като независима сила за сигурност. „Когато взе да се прочува, бизнес интересите на Дагало се разраснаха с помощта на Башир и семейството му разшири притежанията си в златодобива, животновъдството и инфраструктурата“, обяснява Адел Абдел Гафар, директор на Програмата за външна политика и сигурност в Близкия изток в Съвет по глобални въпроси, цитиран от Ал Джазира. Въпреки че е дългогодишен съюзник на Башир, Дагало участва в свалянето на президента, когато избухна въстанието през 2019 г.

Сложна регионална картина

Судан граничи с още пет държави: Либия, Чад, Централноафриканската република, Еритрея и Южен Судан, който се отделя през 2011 г. и взима 75% от петролните ресурси на Хартум. Почти всички те са затънали в свои вътрешни конфликти, а по границите действат различни бунтовнически групи.  Отношенията на Судан с Етиопия са обтегнати заради спорни земеделски земи по тяхната граница. Конфликтът в района Тиграй в Етиопия прогони десетки хиляди бежанци в Судан. Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства изградиха тесни връзки с RSF, които изпратиха хиляди бойци в подкрепа на войната в Йемен. Сега двете страни призоваха воюващите групировки да се оттеглят.  Западът се страхува, че Русия може да установи своя военна база в Червено море, за което суданските лидери изразиха готовност още от ерата на сваления президент Башир. Египет, който подкрепя армията на Судан, преследва свой алтернативен път с групи, които подкрепиха преврата от 2021 г.

Играта е за сума с много нули

„Това е екзистенциална борба за власт и от двете страни“, казва Алън Босуел, директор за района на  Африканския рог в Международната кризисна група. Той добавя, че и двете страни виждат конфликта като игра с „сума с много нули“. Тъй като и двамата генерали искат кръв, анализаторът Кахир намира за „малко вероятно те да дойдат на масата за преговори, без единият или и двамата да претърпят тежки загуби“. И двамата продължават да правят „войнствени“ изявления един срещу друг.  Но „нито един от тях няма да излезе невредим от това“, твърди анализаторът. Колкото по-дълго се бият по градските улици, толкова по-висока ще бъде жертвата на цивилните и толкова по-трудно ще бъде за всеки генерал да управлява останките от съсипаната държава.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ