Светът е загубил рекордно количество гори през 2024 година

Светът е загубил рекордно количество гори през 2024 г., причинено от катастрофално увеличение на пожарите. Нови данни от лабораторията GLAD на Университета на Мериленд, предоставени на платформата Global Forest Watch на Института за световни ресурси (WRI), показват, че загубата само на тропически първични гори е достигнала 6,7 милиона хектара миналата година - два пъти повече, отколкото през 2023 г., и площ, близо до размера на Панама. Това е около 18 загубени футболни игрища на всеки 18 минути, пише Euronews.
За първи път в историята пожарите, а не селското стопанство, са водещата причина за тази загуба, като представляват почти половината от всички унищожения. През 2024 г. те са изгорили пет пъти повече тропически девствени гори, отколкото през 2023 г. Латинска Америка е особено силно засегната.
Общо тези пожари са отделили 4,1 гигатона емисии на парникови газове - повече от четири пъти повече от емисиите от всички въздушни пътувания през 2023 г.
„Това ниво на загуба на гори е различно от всичко, което сме виждали през последните 20 години натрупани данни“, казва Елизабет Голдман, съдиректор на Global Forest Watch на WRI.
„Това е глобален червен код за тревога - колективен призив за действие за всяка държава, всеки бизнес и всеки човек, който се грижи за една обитаема планета. Нашите икономики, нашите общности, нашето здраве - нищо от това не може да оцелее без гори“, коментира тя.
Въпреки че горските пожари са естествено явление в някои екосистеми, в тропическите региони те са причинени предимно от човека. Пожарите често се предизвикват по селскостопански причини или за подготовка на нови площи за земеделие.
Миналата година беше най-горещата в историята , с екстремни условия, включително тежка широко разпространена суша, подхранвана от изменението на климата и климатичния феномен Ел Ниньо. Някои страни, особено тези в Латинска Америка, преживяха най-тежката си суша в историята. Според доклада тези условия са направили пожарите по-интензивни и по-трудни за контролиране в много части на света.
Въпреки че някои гори могат да се възстановят от тези пожари, комбинираният натиск от преобразуването на земя и променящия се климат възпрепятства това възстановяване. Това също така създава условия за повишаване на вероятността от бъдещи пожари.
Кои държави са загубили най-много гори през 2024 г.?
Бразилия, която ще бъде домакин на конференцията за климата COP30 по-късно тази година, е загубила най-големите площи от тропически гори през 2024 г., според данните. Като цяло, страната е загубила 42% от всички първични тропически гори миналата година.
Пожарите бяха подхранени от най-тежката суша, регистрирана в историята на страната, причинявайки 66% от тези загуби. Други причини, като например отглеждането на соя и добитък, се увеличиха с 13% - все още много по-ниско от пиковете, наблюдавани в началото на 2000-те години.
„Бразилия постигна напредък при президента Лула, но заплахата за горите остава“, казва Мариана Оливейра, директор на програмата за гори и земеползване в WRI Brasil.
Загубата на гори също се увеличи рязко с 200% в Боливия миналата година до общо 1,5 милиона хектара. За първи път страната се класира на второ място след Бразилия, изпреварвайки Демократична република Конго (ДРК) - въпреки че има по-малко от половината горска площ.
Стасиек Чаплицки Кабесас, боливийски изследовател и журналист за Revista Nomadas, казва, че пожарите през 2024 г. „са оставили дълбоки белези“ не само върху земята, но и върху тези, които зависят от нея. „Преодоляването на щетите може да отнеме векове.“
Въпреки че се измести надолу в класацията, Демократична Република Конго отбеляза най-високите нива на загуба на първични гори в историята, като те скочиха със 150% в сравнение с 2023 г. Пожарите, утежнени от необичайно горещите и сухи условия, причиниха 45% от щетите. Точно както Амазонка, басейнът на река Конго действа като ключов неутрализатор на въглерод , но нарастващите пожари и загуба на гори сега заплашват жизненоважната му функция.
Колумбия също отбеляза почти 50% увеличение на загубата на девствени гори, но пожарите не бяха основната причина. Нестабилността от провала на мирните преговори доведе до разрастване на дейности като незаконен добив и производство на кока.
Горските пожари също доведоха до загуба на гори извън тропиците
Увеличението на загубата на гори се разпростира далеч отвъд тропиците през 2024 г., с 5% увеличение на общата загуба на дървесна покривка по света в сравнение с 2023 г. Това са допълнителни 30 милиона хектара, загубени миналата година, площ приблизително с размерите на Италия.
Интензивният пожароопасен сезон в Русия и Канада е частично отговорен за това увеличение. Въпреки че горските пожари са част от естествената динамика в тези региони, през последните години те са по-интензивни и по-продължителни, което дава на дървесната покривка по-малко време за възстановяване.
Изследванията показват, че тези гори са все по-податливи на суша и пожари поради изменението на климата, създавайки обратна връзка от влошаващи се пожари и въглеродни емисии .
Миналата година беше и първият път, откакто Global Forest Watch започна да води записи, когато пожари бушуваха както в тропическите, така и в бореалните гори.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.