Световноизвестният режисьор Роман Полански сключи споразумение по второто дело за изнасилване от 1973 г.

Световноизвестният режисьор Роман Полански сключи споразумение по второто дело за изнасилване от 1973 г.

Световноизвестният филмов режисьор и носител на „Оскар“ Роман Полански вече няма да бъде изправен пред възможността да бъде съден за предполагаемо сексуално посегателство над непълнолетно лице, тъй като по делото е постигнато споразумение, съобщи „Guardian“. Той бе замесен в предполагаем инцидент през 1973 г. и трябваше да бъде изслушан в съд в Лос Анджелис, според изданието. В делото се твърди, че Полански е завел тогавашна тийнейджърка, чието име не се съобщава, на вечеря, след което е извършено предполагаемото нападение. Делото обаче „бе уредено през лятото със споразумение и сега е официално прекратено“, каза адвокатът на Роман Полански. То бе заведено през юни 2023 г., малко преди изтичането на законоустановения срок за дела за сексуални престъпления, който позволява на жертвите да пуснат жалба. Полански е обвиняван и преди в подобни инциденти, но той отрича всички обвинения.

През март 1977 г. Полански е арестуван в САЩ по обвинение в изнасилване на 13-годишната Саманта Гейли, с името Геймър след брака ѝ. След това той сключи сделка със следствието и се призна за виновен в сексуални отношения с непълнолетна, което позволи преквалифицирането на обвинението. Според условията на споразумението, одобрено от съдията, Полански трябваше да получи условна присъда, но след като стана известно, че съдията възнамерява да  му даде ефективна, режисьорът напусна САЩ и замина за Франция, която отказа да екстрадира свой гражданин в САЩ.

Полански има френско и полско гражданство. През 90-те години Полански сключи споразумение с Геймър, като й плати голяма сума обезщетение, след което жената се отказа от претенциите си срещу него. Въпреки това в Съединените щати делото срещу него не беше прекратено и правоприлагащите органи продължиха да искат екстрадицията на режисьора. През 2009 г. Полански беше задържан по искане на САЩ в Швейцария и беше арестуван няколко месеца, а след това остана под домашен арест в дома си в Гщаад.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки