Тръмп не изключва използването на военна сила за овладяване на Гренландия и Панамския канал
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп не показва признаци да се откаже от желанието си САЩ да придобият Гренландия и Панамския канал, определяйки ги като критични за американската национална сигурност, предаде Би Би Си.
Запитан дали би изключил използването на военна или икономическа сила за превземане на автономната датска територия или на канала, той отговори: „Не, не мога да ви уверя в нито едно от тези двете“.
„Но мога да кажа следното, имаме нужда от тях за икономическа сигурност“, каза той пред репортери по време на пресконференция в имението си Мар-а-Лаго във Флорида.
Както Дания, така и Панама, отхвърлиха възможността да се откажат от територия.
Тръмп също обеща да използва „икономическа сила“, когато беше попитан дали ще се опита да анексира Канада и нарече общата им граница „изкуствено начертана линия“.
Границата е най-дългата в света между две държави и е установена в договори, датиращи от основаването на САЩ в края на 1700 г.
Новоизбраният президент каза, че САЩ харчат милиарди долари за защита на Канада и той критикува вноса на канадски автомобили, дървен материал и млечни продукти.
„Те трябва да бъдат щат“, каза той пред репортери.
Обявилият оставка канадски премиер Джъстин Трюдо заяви, че няма никаква вероятност двете държави да се слеят.
Изказването му дойде, докато синът му Доналд Тръмп-младши беше на посещение в Гренландия.
Преди да пристигне в столицата Нуук, Тръмп-младши каза, че отива на „лично еднодневно пътуване“, за да разговаря с хората, и не е планирал срещи с правителствени служители.
На въпрос за посещението на Тръмп-младши в Гренландия, датският премиер Мете Фредериксен каза пред датската телевизия, че „Гренландия принадлежи на гренландците“ и че само местното население може да определи тяхното бъдеще.
Тя се съгласи, че „Гренландия не е за продан“, но подчерта, че Дания има нужда от тясно сътрудничество със САЩ.
Гренландия се намира по най-краткия маршрут от Северна Америка до Европа и е дом на голямо американско космическо съоръжение. Освен това островът има някои от най-големите находища на редкоземни минерали, които са от решаващо значение за производството на батерии и високотехнологични устройства.
Тръмп предположи, че островът е от решаващо значение за военните усилия за проследяване на китайски и руски кораби, които според него са „навсякъде“.
„Говоря за защита на свободния свят“, каза той пред репортери.
Откакто спечели изборите, Тръмп многократно се връща към идеята за териториална експанзия на САЩ - включително връщане на контрол над Панамския канал.
По време на пресконференцията Тръмп каза, че каналът е „жизнено важен за нашата страна“ и заяви, че „той се управлява от Китай“.
По-рано той обвини Панама в прекомерно таксуване на американските кораби, използващи водният път, който свързва Атлантическия и Тихия океан.
Панамският президент Хосе Раул Мулино отхвърли твърденията на Тръмп и каза, че няма „абсолютно никаква китайска намеса: в канала.
Базираната в Хонконг компания CK Hutchison Holdings управлява две пристанища на входовете на канала.
Каналът е построен в началото на 1900 г. и САЩ поддържат контрол над зоната на канала до 1977 г., когато договорите, договорени при президента Джими Картър, постепенно отстъпват земята обратно на Панама.
„Даването на Панамския канал на Панама беше много голяма грешка“, каза Тръмп. "Вижте, [Картър] беше добър човек... Но това беше голяма грешка."
Не е ясно колко сериозен е новоизбраният президент относно увеличаването на територията на САЩ, особено що се отнася до Канада, страна с 41 милиона души и втората по големина нация по площ в света.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.