Twitter съди правителството на САЩ
Компанията Twitter подаде иск във Федералния съд на Калифорния срещу ФБР и Министерството на правосъдието на САЩ. Ръководството на социалната мрежа пожела да се снеме забраната за разкриване на информация за съдебните търсения на американските спецслужби. За това съобщава „Асошиейтед прес“.
Компанията се позовава на Първата поправка на Конституцията на САЩ, която, гарантирайки свобода на словото, позволява и съобщаването на точния брой съдебни разпореждания.
„Смятаме, че в съответствие с Първата поправка имаме право да отговорим на тревогите на потребителите си, както и на изявленията на правителството на САЩ, като предоставим информация за мащабите на провежданото от американското правителство следене“, заяви вицепрезидентът на Twitter Бенджамин Лий.
Той уточни, че ФБР и правосъдното министерство са отказали на компанията да публикуват точните данни за следенето.
На 7 февруари ръководството на социалната мрежа разкритикува съглашението за разкриване статистиката за сътрудничество със специалните служби, сключено от най-големите американски IT-компании с правителството на страната. Тогава отчети за исканията на държавата бяха публикувани едновременно от няколко големи компании – Microsoft, Google, Facebook и Yahoo. В документите обаче имаше само цифри. Досега няма обнародвана подробна статистика за взаимодействията на компаниите с органите на властта – например какви искания са предявявали последните към тях.
Скандалът за следенето на потребители в интернет започна, след като Едуард Сноудън публикува документи за програмата на американското правителство.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.