Украйна разкри броя на загиналите в руски плен
Най-малко 177 украинци са загинали в руски плен след пълномащабното нахлуване на Кремъл в страната, според нови данни на украинското министерство на отбраната.
Хиляди други са изложени на голям риск.
„Колкото повече време прекарват в руските затвори, толкова по-близо са до смъртта“, казва Виктория Цимбалюк, представител на Координационния щаб за третиране на военнопленници, клон на украинското министерство на отбраната.
Цимбалюк заяви, че поради липсата на международен надзор реалният брой на смъртните случаи в руските арести вероятно е много по-голям. „Това е броят, с който разполагаме. „Но, разбира се, не всички тела са върнати, а за много от тях дори не е потвърдено от Русия, че са в плен“, каза тя.
При редовната размяна на затворници между Москва и Киев са върнати около 3600 украински военнопленници и депортирани граждани. Смята се обаче, че хиляди все още са в руски ръце. За лошото третиране на затворници от страна на Русия се съобщава многократно от години. Репресиите срещу гражданското общество и независимите наблюдатели улесниха нормализирането на насилието и осигуриха на служителите в затворите усещане за безнаказаност, пише Politico.
Според доклад, публикуван в четвъртък от Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека, украинските военнопленници са в още по-лошо положение. В доклада се отбелязва, че изтезанията на пленени военнослужещи са „широко разпространени и систематични“ и се извършват с одобрението на руското ръководство.
„Някои обществени фигури в Руската федерация изрично насърчават нехуманното отношение и дори убийствата на украински военнопленници“, се казва в доклада. В него се добавя, че от март 2023 г. насам са регистрирани 11 смъртни случая на украинци, както и неуточнен брой опити за самоубийство и „един документиран случай на самоубийство, за който се съобщава, че е вследствие на многократни случаи на изтезания“.
Данило Кравец, 23-годишен студент по международни отношения от Лвов, който става пилот на безпилотен самолет след пълномащабната инвазия, прекарва 175 дни в четири места за лишаване от свобода, преди да бъде освободен при размяна на военнопленници през април миналата година.
„Мъченията, побоищата, това беше ежедневие“, казва той пред „Политико“ с хладнокръвие, от което на човек му настръхва косат.
След като е заловен близо до Вухледар през ноември 2022 г., му е предложен “избор” дали да загуби един пръст или крака си и е подложен на инсценирана екзекуция. После е откаран в затвора в Донецк, където „главите ни бяха покрити и ни казаха да се съблечем“, разказва той. „Винаги ти казват да се съблечеш“, повтаря той и накратко обобщава случилото се след това като „сексуално насилие“.
Татуировка на тялото му, изобразяваща планина, е причина надзирателите да го нарочат за потенциален беглец от затвора и да му чупят краката. „Те наистина са добри в намирането на причина да ви измъчват или бият“, казва Кравец, който е отслабнал с 16 килограма при пленничеството.
ООН изброява случаи на военнопленници, които прибягват до ядене на червеи, сапун или хартия, за да не гладуват. Други докладвани практики на малтретиране включват поставяне на игли под ноктите на затворниците, душене и заплаха от нападения на животни, както и принудително пеене на руски патриотични песни и наблюдаване на изтезания на други хора.
В Женевските конвенции - правилата за третиране на военнопленниците - се посочва, че страните, в които се води война, трябва да позволяват на независими наблюдатели неограничен достъп до пленниците и да им разрешават да изпращат или получават писма. Според ООН Русия не спазва нито едното, нито другото.
Цимбалюк заяви, че Русия отказва да потвърди пленничеството или местонахождението на хиляди пленници, като оставя отчаяните им роднини ежедневно да гадаят дали близките им все още са живи.
ООН също така изброява случаи на изтезания на руски военнопленници, пленени от украинците, но отбелязва, че те са престанали, след като пленниците са постъпили в системата на затворите. Независимите наблюдатели имат неограничен достъп до руските военнопленници.
32-годишната Катерина Назарий заяви, че не е говорила и не е чувала съпруга си, откакто той е бил пленен край Мариупол преди 830 дни. Малко след като изчезнал, тя разбрала, че е в руски ръце, от потресаващ видеоклип в прокремълски канал в Telegram. Оттогава насам тя научила от освободени украински затворници, че той е държан в обект в Луганск в окупирана Украйна, въпреки че руските власти многократно са отричали да знаят за него. Назари казва, че изпитва страх всеки път, когато телефонът ѝ звънне, притеснявайки се, че ще ѝ съобщят за смъртта на съпруга ѝ. „Връщаме се в Средновековието“, казва тя. „Ако светът мълчи сега, Русия ще приеме това като знак, че може да продължи безнаказано.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.