Зеленски сменя премиера на Украйна

ЕС

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е предложил смяна на премиера като част от реформа в кабинета, тъй като правителството му се стреми да увеличи производството на оръжия и да запази подкрепата на САЩ във войната си срещу Русия, предаде Блумбърг.

Вицепремиерът Юлия Свириденко, която пое водеща роля в координирането на знакова сделка за минерали с администрацията на президента Доналд Тръмп, беше номинирана да замени премиера Денис Шмигал. Шмигал встъпи в длъжност през 2020 г. и ръководи правителството през целия период от началото на войната с Русия.

Зеленски се срещна днес с 39-годишната Свириденко, за да обсъдят „конкретни мерки за повишаване на икономическия потенциал на Украйна, разширяване на програмите за подкрепа на украинците и увеличаване на вътрешното производство на оръжие“, посочи президентът в публикация в социалните медии.

„Проведох среща с първия вицепремиер Юлия Свириденко. Беше представен доклад за изпълнението на споразуменията с европейски и американски партньори относно подкрепата за Украйна, постигнати по време на неотдавнашната Конференция за възстановяване на Украйна. Трябва бързо да ги приложим”, написа Зеленски.

Украинският президент намекна за реформа в кабинета миналата седмица. Свириденко ще трябва да бъде подкрепен от украинския парламент, за да поеме поста министър-председател.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка