Управляващите в Португалия печелят изборите, но без мнозинство за кабинет

Управляващият в Португалия дясноцентристки Демократичен съюз спечели произведените в неделя парламентарни избори, но не успя да си осигури мнозинство в законодателния орган, предаде Асошиейтед прес.
Очаква се Демократичният съюз да формира правителство на малцинството в условията на рязкото нарастване на подкрепата за крайнодясна популистка партия "Стига!".
Демократичен съюз е съставен от три формации - Социалдемократическата партия на Луиш Монтенегро, Социалдемократическия център – Народна партия и Народната монархическа партия.
При обработени 99% избирателни протоколи Демократичният съюз получава 32,1% от гласовете, което му осигурява 86 депутати в 230-местния парламент, предаде в. "Гардиън". Това е доста под 116-те места, необходими за парламентарно мнозинство.
Социалистическата партия получава 23,4 % от гласовете, а подкрепата за крайнодясната популистка партия "Стига!" възлиза на 22,6 %. По този начин и двете партии ще разполагат с по 58 депутати в новия парламент.
Монтенегро заяви, цитиран от Ройтерс, че макар и да не разполага с мнозинство в парламента, оглавявания от него Демократичен съюз е получил от португалците ясен управленски мандат. В ранните часове на деня Монтенегро каза пред свои поддръжници, че опозиционната Социалистическа партия очевидно не е склонна да преговаря за каквото и да било споразумение за широко мнозинство. Лидерът на Демократичния съюз също така увери, че ще се придържа към обещанието си не сключва никакви споразумения с крайнодясната формация "Стига!".
След обявяването на резултатите от вота лидерът на Социалистическата партия Педро Нуно Сантош заяви, че се оттегля от поста си, допълва Ройтерс. Партията скоро ще произведе вътрешно гласуване за избора на нов лидер. Сантош посочи, че няма да участва в надпреварата.
Демократичният съюз остана на власт по-малко от година и беше отстранен през март с вот на доверие, припомня АП. На миналогодишните избори Демократичният съюз получи 80 места и формира правителство на малцинството.
Третите парламентарни избори в Португалия за последните три години попариха надеждите, че вотът може да сложи край на най-тежката вътрешнополитическа нестабилност за последните десетилетия, коментира АП.
Освен това нарастващата подкрепа за "Стига!" внесе допълнителна несигурност в политическия климат в Португалия. "Стига!" се яви за първи път на парламентарни избори преди шест години, когато спечели само едно място. В течение на времето популистката партия се възползва от недоволството срещу по-умерените традиционни партии. Последната предизборна кампания на "Стига!" премина под лозунга "Да спасим Португалия". "Стига!" се самоопределя като националистическа партия и до голяма степен разчита на популярността на своя лидер Андре Вентура.
"Това е моят момент", каза Вентура след обявяването на резултатите от вота. "Това е голяма победа за "Стига!", добави той.
Португалия се сблъсква с рязко увеличаване на имиграцията. Официални статистически данни на правителството сочат, че през 2018 г. в страната е имало по-малко от половин милион законни имигранти, а в началото на тази година те са били повече от 1,5 милиона. Голяма част от тези мигранти са бразилци и азиатци и работят в сектори като туризма и селското стопанство. В Португалия обаче има и хиляди мигранти без документи. Две седмици преди изборите правителството обяви, че експулсира около 18 000 чужденци, които пребивават незаконно в Португалия. Лидерът на социалистите Сантош определи този ход като "тръмпификация" на португалската политика, визирайки миграционната политика на американския президент Доналд Тръмп.
Жилищната криза също бе сред горещите теми в предизборните дебати. Цените на жилищата и наемите се покачват от 10 години насам. Миналата година цените на жилищата скочиха с още 9%, сочат данни на португалския Национален статистически институт. Наемите в столицата Лисабон и околностите, където живеят около 1,5 млн. души от близо 10,6-милионното население, миналата година отбелязаха ръст от 7%, което е най-рязкото увеличение за последните 30 г.
Проблемът се усложнява и от факта, че Португалия е една от най-бедните страни в Западна Европа. По данни на Националния статистически институт средната брутна месечна заплата през миналата година е била около 1200 евро. Определената от правителството минимална брутна заплата за тази година е 870 евро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.