Южна Корея изстреля успешно първата си собствена космическа ракета

Южна Корея изстреля успешно първата си собствена космическа ракета

Южна Корея изстреля успешно първата си собствена космическа ракета

Южна Корея изстреля успешно днес първата си космическа ракета, собствено производство, съобщи Асошиейтед прес. Ракетата носи пробен товар с тегло 1,3 тона.

Това доказва нарастващите космически амбиции на страната и факта, че държавата разполага с ключови технологии за изграждане на базирана в космоса система за наблюдение и по-големи ракети на фона на враждебността на съседната Северна Корея, пишат от информационната агенция.

Ракетата „Нури“ успя да освободи и да въведе в орбита макет на околоземен спътник на 700 километра височина, след като излетя в 16:00 часа местно време във вторник от космическия център на Южна Корея, съобщи Министерството на науката.

Президентът Юн Сук Йел поздрави по видеоконферентна връзка екипа по изграждането и изстрелването на технологията за постижението им и заяви, че ще спази обещанието си от предизборната кампания за създаване на държавна аерокосмическа агенция.

Телевизионни кадри показаха 47-метровата ракета, аранжирана с националния флаг на републиката и официалното си име на корейски, издигаща се във въздуха сред ярки пламъци и гъст бял дим.

Изстрелването направи Южна Корея десетата нация в света, която пусна спътник в космоса със своя технология.

Сегашното изстрелване на „Нури“ е втори опит на страната за извеждане на спътник в орбита. При първия през миналия октомври полезният товар на ракетата е достигнал желаната височина, но не е влязъл в орбита, тъй като двигателят на третия модул на ракетата е изгорял по-рано от планираното.

Южна Корея е 10-ата по големина икономика в света и е основен доставчик на полупроводници, автомобили и смартфони на международните пазари, но нейната програма за космическо развитие изостава спрямо постигнатото от азиатските ѝ съседи Китай, Индия и Япония.

Северна Корея въведе в орбита около Земята първия си спътник за наблюдение през 2012 г., а втория през 2016 г., макар и да няма доказателство някой от тях да е предавал информация или изображения от космоса. Тези изстрелвания на Пхенян предизвикаха санкции на ООН, защото се разглеждаха като прикритие за тестове на забранена ракетна технология с голям обсег на действие.

От началото на 90-те години на миналия век Сеул изпрати множество сателити в космоса, но от отвъдморски космодруми или на борда на ракети, построени с помощта на чужда технология.

След изстрелването на сателит на Южна Корея през 2013 г. Министерството на външните работи на Северна Коря обвини САЩ в „двойни стандарти и разбойническа природа“, защото са помогнали на Сеул да изпрати свой сателит в космоса, но оглавиха санкциите срещу Пхенян, когато изстреля ракета през 2012 г. Администрацията на Ким Чен Ун не е коментирала действията на Южна Корея от вторник.

Сеул планира още 4 изстрелвания на „Нури“ през следващите години. Освен това се надява да изпрати сонда на Луната, да построи ракети носители от следващо поколение и да изпрати мащабни спътници в орбита.

Южнокорейски служители заявиха, че „Нури“ няма военни цели. Понастоящем Южна Корея няма собствени военни разузнавателни спътници и зависи от шпионски спътници на САЩ за наблюдение на стратегически съоръжения в Северна Корея. Сеул заяви, че скоро ще изстреля свои собствени спътници за наблюдение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ