Южна Корея се бори да спре най-ниската раждаемост в света
Южна Корея се бори да спре резкия спад на раждаемостта, политиците изпитват трудности да убедят мнозина на въздаст от 20 до 30 години, че родителството е по-добра инвестиция от стилни дрехи или изискани ресторанти, съобщи Ройтерс.
Четвъртата по големина икономика в Азия планира да създаде ново министерство, посветено на демографските предизвикателства, след като годините на стимули не успяха да облекчат кризата с раждаемостта.
Но за Парк Йон, 28-годишна модна инстаграмърка и амбициозна певица, изборът на разходи се ръководи най-вече от нейните апетити за дрехи и пътувания, оставяйки малък бюджет за брак и бебета.
Изцяло съм за YOLO (живееш само веднъж)“, каза Парк, докато продава своите тениски Supreme на фестивал на скъпата мода в анклава на високата мода в Сеул Seongsu-dong.
„Не остава достатъчно, за да спестявам всеки месец, след като правя неща, за да се възнаградя. Да се оженя може да се случи в даден момент, но да съм щастлив точно сега – това е по-важно, нали?!", убедена е тя.
Южна Корея продължава да подобрява собствения си рекорд за най-ниска раждаемост в света, която достигна ново дъно миналата година. Социолозите казват, че приоритетите в начина на живот на корейците- считани за поколенията Y и Z - означават, че те харчат повече и спестяват по-малко средно от по-широкото население или техните връстници в други страни, нито една от които не благоприятства изграждането на гнездо.
„Те търсят статус. Техните навици за големи разходи показват, че младите хора работят върху собствените си емблеми на успех онлайн, вместо да се съсредоточават върху невъзможните цели да се установят и да имат деца“, каза Юнг Дже Хун, професор по социология в Женския университет в Сеул.
Дори агресивното повишаване на лихвените проценти в Южна Корея през последните три години не успя да овладее разходите на младите хора. Процентът на спестявания за хората на 30 години е намалял до 28,5% през първото тримесечие от 29,4% преди пет години, докато този за всички останали възрастови групи се е увеличил през същия период, показват данните на централната банка.
В същото време хората на възраст от 20 до 30 години са най-много харчещи в универсални магазини и първокласни хотели, докато разходите им за пътуване са нараснали до 40,1% от 33,3% през последните три години.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.