Външното министерство на Иран обяви начало на преговори със Съединените щати в Турция

ЕС

Говорителят на Министерството на външните работи Есмаил Багаеи заяви, че преговорите между Иран и САЩ „вероятно“ ще се проведат в Турция през следващите дни, според информационният портал Iran International.

Говорителят каза, че преговорите ще продължат „на етапи“. Той отбеляза, че освен „обсъждането на заплахите“, премахването на санкциите е „фундаментален и неоспорим приоритет“ за Ислямската република. Разговорите вероятно ще се проведат между иранския външен министър Абас Арагчи и специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф.

В края на януари президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че „масивна армада“, водена от самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“, се насочва към Иран и заплаши Техеран с още по-мощна атака от тази през лятото на 2025 г. „Да се ​​надяваме, че Иран бързо ще седне на масата за преговори и ще постигне справедливо и равноправно споразумение – без ядрени оръжия, което да е от полза за всички страни“, написа Тръмп тогава.

По-късно Арагчи заяви, че Иран няма да влезе в директни преговори със Съединените щати, освен ако Тръмп не спре да отправя заплахи. Той смята, че преговорите за намаляване на напрежението между Иран и САЩ трябва да се основават на „справедлив и равноправен“ подход и не могат да започват със заплахи.

В края на декември 2025 г. в Иран избухнаха масови протести поради икономическо недоволство. Техеран обвини САЩ и Израел за организирането на безредиците. Тръмп заплаши да нанесе удари по страната, ако властите започнат да се справят сурово с протестите. През юни 2025 г. Съединените щати започнаха удари по ключови ирански ядрени съоръжения като част от операция за неутрализиране на ядрената заплаха, присъединявайки се към израелската военна кампания..

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 2 до 8 февруари
Златото и среброто продължават да поевтиняват след петъчния срив
На днешната дата, 2 февруари. Сретение Господне, Петльовден
Времето в понеделник: Валежите спират, но температурите остават ниски
Всесезонните гуми – практичен избор за шофьорите, които търсят баланс и сигурност
Европа ще трансформира икономиката си с фонд за възстановяване на стойност 955 млрд. долара
Креативната кампания на Honda за Зимните олимпийски игри (Видео)