Великобритания и Австралия подписаха половинвековен пакт за ядрени подводници

Правителствата на Великобритания и и Австралия подписаха ново 50-годишно споразумение за сътрудничество при изграждането на подводници в рамките на отбранителния съюз AUKUS. Според британските власти споразумението ще увеличи експортния потенциал между двете страни до 20 милиарда британски лири през следващите 25 години и ще създаде над 7000 работни места.
„Това историческо споразумение потвърждава нашия ангажимент към програмата AUKUS за следващия половин век. Ще осигурим висококвалифицирани, добре платени работни места за десетки хиляди хора както във Великобритания, така и в Австралия“, каза британският министър на отбраната Джон Хийли.
Британският външен министър Дейвид Лами отбеляза, че новото двустранно споразумение „защитава свободния и отворен Индо-Тихоокеанския регион. “Ето как нашето правителство изпълнява програмата си за промяна, защитавайки националната ни сигурност и стабилност“, добави той.
Става дума за ядрени подводници SSN-Aukus, които се очаква да влязат в експлоатация с Кралския флот в края на 30-те години на XXI век. Съгласно условията на сделката, както британският, така и австралийският военноморски флот ще експлоатират SSN-Aukus, като инвестициите в създаването на работни места ще бъдат фокусирани предимно върху корабостроителниците в Дерби и Бароу-ин-Фърнес.
AUKUS е тристранен отбранителен съюз между Австралия, Обединеното кралство и Съединените щати в Индо-Тихоокеанския регион. Той е създаден през септември 2021 г. Съкращението AUKUS е съкращение от първите букви на имената на трите държави. Според повечето експерти, алиансът има за цел да сдържа Китай в Южнокитайско море.
През юни Financial Times, позовавайки се на източници, съобщи, че администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп е решила да преразгледа споразумението с Великобритания и Австралия, за да провери съответствието му с принципа „Америка преди всичко“.
Вестникът отбеляза, че архитектът на AUKUS е бившият президент на САЩ Джо Байдън. Демократите се противопоставиха на изоставянето на тристранното партньорство, заявявайки, че напускането на отбранителния алианс ще подкопае допълнително репутацията на Америка.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.