Великобритания и САЩ правят безсрочен договора си за сътрудничество в областта на ядрените оръжия
Великобритания и САЩ възнамеряват да направят безсрочен Договора за взаимна отбрана, който определя сътрудничеството между страните в областта на ядрените оръжия и чийто срок изтича през 2024 г., съобщи Financial Times (FT). „Великобритания и Съединените щати планират да съхранят за неопределено време договора, който урежда обмена на ядрени технологии между страните, докато се впускат в скъпоструваща модернизация на своите възпиращи сили, за да отговорят на натрупването на арсенал от съперничещи страни“, съобщава изданието.
FT обяснява, че по-рано властите както на Обединеното кралство, така и на САЩ препоръчаха отмяна на предишния срок на споразумението от 10 години и превръщането му в безсрочно, но законодателните органи на двете страни все още трябва да одобрят подобно нововъведение.
Новото британско лейбъристко правителство представи документа в парламента на 26 юли, три седмици след изборите в страната. Тогава ръководителят на британското министерство на отбраната Джон Хийли каза, че Великобритания и Съединените щати „се съгласиха да премахнат срока на валидност, така че Договорът да стане дългосрочен и да гарантира непрекъснато сътрудничество“. И двете камари на парламента се завърнаха от лятната ваканция на 2 септември и Договорът за взаимна отбрана ще бъде подновен автоматично, освен ако някоя от камарите на парламента не приеме резолюция, която се противопоставя, в рамките на 21 заседателни дни.
На свой ред президентът на САЩ Джо Байдън в писмо от 29 юли до Конгреса го призова да ратифицира повторно Договора. Обединеното кралство и САЩ за първи път подписаха договора през 1958 г. и по-късно той беше удължен няколко пъти. Той се смята за най-важният елемент в отношенията между страните и уникален между ядрените сили - по отношение на степента на технологична зависимост на двете държави. Въпреки това, припомня FT, договорът предвижда само обмен на технологии и информация между страните, а не обмен на ядрени оръжия или контрол на едната държава върху арсеналите на другата.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.