Великобритания се отказа да съди заподозрени за китайски шпиони в името на добрите отношения с Пекин

Великобритания се отказа да съди заподозрени за китайски шпиони в името на добрите отношения с Пекин

Британските власти са се отказали от наказателното преследване на предполагаеми китайски шпиони, за да поддържат добри търговски и дипломатически отношения с властта в Пекин, съобщава Financial Times (FT), позовавайки се на свои източници. 

На 15 септември беше обявено, че Кралската прокуратура е оттеглила обвиненията срещу двама британци за нарушаване на Закона за служебните тайни в полза на Китай. Делото е образувано през април 2024 г. Кристофър Бери и Кристофър Кеш са обвинени, че между 28 декември 2021 г. и 3 февруари 2023 г. „с цел, вредна за сигурността или интересите на държавата, са получавали, събирали, записвали, публикували или съобщавали на друго лице статии, бележки, документи или информация, за които са смятали, че биха могли или биха могли да бъдат“пряко или косвено полезни за врага“, в нарушение на Закона за служебните тайни от 1911 г. В изявлението се уточнява, че въпросното лице е Китай.

Според изданието делото се е разпаднало, след като Матю Колинс, заместник-съветник по националната сигурност на британския премиер, е отказал да нарече Китай „враг“ в съда. Вестникът уточни, че обвиненията са били свалени поради усилията на британското правителство във външната политика за поддържане на добри отношения с Пекин.

По време на ареста си Кеш е работил като парламентарен асистент. Обикновено задълженията на такава позиция включват събиране на информация, която депутатите използват, за да формират мнението си по различни въпроси.

Според The ​​Sunday Times задържаният е имал връзки с няколко депутати от тогавашната управляваща Консервативна партия, включително такива с разрешения за достъп до класифицирана информация. Сред тях са бившият заместник-министър на вътрешните работи Том Тугендхат и бившият председател на Комисията по външни работи Алисия Кернс.

.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин: Или украинските войници ще се изтеглят от Донбас, или ще го превземем със сила
Постигнато е съгласие между правителството, синдикатите и бизнеса за Бюджет 2026
Борисов: Да следваме примера на Тръмп, не трябва да наливаме вода с руските активи в мелницата на войнолюбците
Борисов за вота: Днес ще направя тест дали работим заедно с "ДПС - Ново начало"
Граждани на над 30 държави вече няма да могат да пътуват до САЩ
Миниатюрен микроб може да има ключово значение за борбата с „вечните“ химикали
На днешната дата, 5 декември. Имен ден празнуват Елисавета, Сава, Савина, Съби
Централната банка на Сингапур проверява банки в разследване за пране на пари на стойност 1,8 млрд. долара