Висш кардинал и още девет обвиняеми очакват присъди по делото за корупция и измами във Ватикана
Днес приключва продължилият две години и половина процес за корупция, който разкри вътрешни борби и интриги в най-висшите етажи на Ватикана, а главният обвиняем, италиански кардинал, се надява съдът да приеме неговата теза за невинност.
75-годишният кардинал Анджело Бечиу, някогашен властови посредник във Ватикана, е обвинен в присвояване, злоупотреба със служебно положение и опит да склони свидетел да даде неверни показания, съобщава "Ройтерс".
Бечиу, най-високопоставеният служител на Ватикана, който някога е бил обвиняван във финансови престъпления, отрича да е извършил каквото и да било нарушение, както и останалите деветима обвиняеми.
Съставът от трима светски съдии от наказателния съд на Ватикана се оттегли в 11:30 ч. римско време, за да обмисли решението като се очаква то да бъде обявено по-късно днес.
Председателят на съда Джузепе Пинятоне призна, че процесът е бил "особено сложен". Процесът, който се проведе в 85 заседания, се фокусира основно най-вече около неясната покупка на сграда в Лондон от Държавния секретариат - ключовия административен и дипломатически отдел на Ватикана.
Началото на казуса е през 2014 г., когато кардинал Бечиу започва да инвестира във фонд, управляван от италианския финансист Рафаеле Минчоне, и си осигурява около 45% от сграда на "Слоун авеню" 60 в елитен лондонски квартал.
През 2018 г., когато Бечиу вече се е преместил на друга работа във Ватикана, Държавният започва да подозира, че е бил измамен от Минчоне и се обръща към друг финансист, Джанлуиджи Торци, за помощ за изтласкването на Минчоне и закупуването на останалата част от сградата.
Впоследствие прокурорите повдигнаха обвинения и двамата финансисти в измама, корупция и присвояване, ощетили Ватикана.
Заради скандала миналата година Ватиканът продаде сградата като понесе загуби за около 140 млн. евро (150 млн. долара).
Бечиу, който беше уволнен от папа Франциск от втората си работа през 2020 г. заради предполагаем непотизъм, но който остава кардинал, също е с повдигнати обвинения във връзка с разследването. По-конкретно кардиналът е обвинен, че е насочвал пари и договори към компании или благотворителни организации, контролирани от братята му на родния им остров Сардиния.
Друго обвинение е свързано с наемането на Сесилия Мароня, самопровъзгласила се за анализатор по сигурността, също от Сардиния, като част от таен проект, който да помогне за освобождаването на монахиня, отвлечена в Мали.
46-годишната Мароня е получила 575 000 евро от Държавния секретариат през 2018-2019 г. Парите са били изпратени на дружество, което тя е създала в Словения, а част от тях е получила в брой, заявиха прокурорите пред съда.
Италианската полиция заяви, че Мароня е похарчила голяма част от парите за лични нужди, включително за луксозни маркови дрехи и посещения на балнеолечебни центрове. Тя е обвинена в присвояване.
Сред останалите шестима обвиняеми са бившият председател и директор на звеното за финансово разузнаване на Ватикана, бившият секретар на кардинала, отец Мауро Карлино, и трима бивши служители на Ватикана.
Четири компании, свързани с отделните обвиняеми, две от които в Швейцария, една в САЩ и една в Словения, също са обвинени. Дружествата отричат да са извършили каквото и да било нарушение.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.