Не от рецесия се страхуват водещите банкери по света

Не от рецесия се страхуват водещите банкери по света

Някои от водещите имена на Уолстрийт смятат, че рецесията в САЩ вече е вероятна, ако не и неизбежна. Тя обаче не е основната им грижа, пише Си Ен Ен.

Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън каза във вторник, че е по-загрижен за глобалната геополитическа среда, отколкото за забавянето на икономическия растеж в Съединените щати.

„Има много неща на хоризонта, които са лоши и биха могли, не непременно, но биха могли да тласнат САЩ в рецесия“, каза той по време на панел от конференцията Future Investment Initiative в Рияд, Саудитска Арабия.

„Това не е най-важното нещо, за което мислим. Ще се справим с рецесията. Бих се тревожил много повече за геополитиката в света днес“, каза той пред Ричард Куест от Си Ен Ен, който модерира дискусията между някои от най-влиятелните финансисти на Америка на събитието, известно още като „Давос в пустинята“

Даймън разясни, че визира войната в Украйна и обтегнатите отношения между Съединените щати и Китай, където Си Дзинпин затвърди своята власт с безпрецедентен трети мандат начело на страната.

„Отношенията в западния свят биха ме тревожили много повече от това дали има лека или по-тежка рецесия в Съединените щати“, добави той.

Разпадането на взаимоотношенията и отрицателните последици за всичко – от националната сигурност до енергийните доставки и продоволствената сигурност, беше водеща тема по време на дискусията.

Даймън и изпълнителният директор на Blackstone Group Стивън Шварцман приписаха това на изолиращите ефекти на пандемията, които според тях са повлияли на комуникацията между хората и способността да се учат един от друг.

„Вкарахме се в ситуация, която е все по-деглобализирана“, каза Шварцман.

Основателят на хедж фонд Bridgewater Рей Далио каза, че съществува „екзистенциален риск от международна война“, като добави, че е необходима „силна политическа среда“, която да надмогне крайностите.

Липсващото лидерство на САЩ

Според Даймън в основата на много от тези проблеми е липсата на американско лидерство. „Ако нямате силно американско лидерство – не грозно американско лидерство, не от типа „или сте с нас или сте против нас“, а просто като нещо обединяващо за западния свят, ще имате хаос, какъвто виждате в Украйна.“, каза той.

Даймън каза, че е уверен, че отношенията между Съединените щати и Саудитска Арабия ще останат добри, въпреки напрежението, което ескалира след решението на ОПЕК+ да намали производството на петрол по-рано този месец.

„Саудитска Арабия и Съединените щати са съюзници от 75 години. Не мога да си представя съюзници, които да са съгласни за всичко и да нямат проблеми. Те ще разрешат проблемите и ще останат съюзници за напред“, добави шефът на JP Morgan.

Коментирайки вероятността от рецесия в Съединените щати, Даймън каза, че макар досега американските бизнес и потребителски разходи да продължават да са стабилни, американците вероятно ще изчерпят „излишните пари“ около средата на следващата година.

Говорейки по време на същия панел главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Дейвид Соломон каза, че също очаква в САЩ да има рецеия.

„Няма съмнение, че икономическите условия ще се затегнат значително оттук нататък“, каза Соломон, визирайки повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв. „Ако попаднете в ситуация, в която инфлацията е вкоренена, много трудно може да се измъкнете от нея без икономическо забавяне“, добави той, като кааза, че Европа може вече да е в рецесия.

Оправете социалните мрежи и продължавайте с иновациите

Шварцман също акцентира върху нарастващите лихвени проценти и „проблемите с отношенията между държавите“ като основните предизвикателства пред бизнеса.

Към този списък той добави социалните медии.

„Едно от нещата, на които не обръщаме много внимание, е колко трудно е за правителствата да функционират в свят на социални медии“, каза Шварцман. Инициативите да се опитаме да „направим света по-добро място“ биват подкопавани от шумни малцинства, които пречат на хората, опитващи се да постигнат нещо в полза на света, добави той.

Даймън каза, че потребителите на социални медии трябва да бъдат удостоверявани по същия начин, по който хората изискват проверка за достъп до банковата система, което би помогнало „да се отървем от ботовете“.

Потребителите на социални медии също трябва да получат „меню с възможности за избор“ за алгоритми, което обяснява как работи всеки от тях. „Те трябва да ви дадат избор, вместо да ви манипулират“, добави той.

На въпрос кой тип алгоритъм би избрал, Даймън отговори: „Не гледам тези глупости“.

Независимо от недостатъците на социалните мрежи или политическите и икономически разделения, участниците в панела бяха оптимисти относно силата на иновациите за подобряване на състоянието на света.

„Можем да седим тук и да говорим за всички неща, които пречат на растежа... но икономиката на иновациите е жива и здрава“, каза Соломон.

Технологичният прогрес на различни фронтове – от квантовите изчисления до изкуствения интелект и напредъка в образованието и здравеопазването, беше „много, много мощен“ и „има способността да ни издигне и да ни придвижи напред“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ