Всичко или нищо – Путин избра ескалация на войната

Всичко или нищо – Путин избра ескалация на войната

Всичко или нищо – Путин избра ескалация на войната

Успешното и бързо контранастъпление на украинските войски в посока Харков и продължаващото освобождаване на населени места в южната и източната част на Украйна обърнаха хода на войната на Русия срещу Украйна. Руският президент Владимир Путин е принуден или да се откаже от плановете си за превземане на страната или да обяви мобилизация и да засили военните действия. Той избра втория вариант, въпреки риска, написа в Kyiv Post старши кореспондент Александра Клитина, която е бивш заместник-министър на инфраструктурата.

На 20 септември руските власти започнаха подготовката за обявяване на обща мобилизация. Държавната дума на Руската федерация въведе понятията „мобилизация“, „военно положение“ и „военно време“ в руския Наказателен кодекс и наложи наказание за доброволно предаване (до 10 години затвор).

В същия ден руските окупатори обявиха намерение да проведат псевдореферендум от 23 до 27 септември за присъединяване на окупираните територии на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области към Руската федерация.

На 21 септември Путин обяви частична мобилизация и подкрепи референдумите в окупираните от Русия украински региони. Той също още веднъж заяви, че основната цел на „специалната операция“ е „освобождаването на Донбас“. Според него „ЛНР (самопровъзгласилата се Луганска народна република) е напълно освободена, ДНР (Донецка народна република) – частично“. Това означава, че Путин е избрал ескалацията на войната.

Всичко или нищо – изглежда мотото, които са избрали руските власти.

Указът за частична мобилизация е публикуван на сайта на Кремъл. На наборна военна служба ще подлежат само граждани от запаса, служили във въоръжените сили, с определени военни специалности и съответен опит. На областните управители е разпоредено да издадат повиквателна за мобилизация в количество и в срок, определени за всяка област от Министерството на отбраната.

Правителството на Руската федерация трябва да финансира дейности по частична мобилизация и да предприеме необходимите мерки за задоволяване нуждите на руските въоръжени сили, други войски, военни формирования и органи по време на частична мобилизация.

Освен това в обръщението си руският президент открито заплаши Украйна с използване на ядрено оръжие. „Всички средства за унищожаване, включително ядрени, ще бъдат използвани в случай на заплаха за териториалната цялост на Русия. Това не е блъф”, отправи закана Путин, в случай че  украинските сили навлязат в територии, които той смята за руски.

След речта на Путин руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че ще бъдат призовани 300 000 резервисти. Русия разполага с колосален мобилизационен ресурс, твърди той, почти 25 милиона души, а малко повече от 1% подлежат на частична мобилизация.

Възниква основният въпрос – ще подкрепят ли руснаците решението на Путин? Едно е да подкрепяш Путин и да се гордееш с имперски амбиции от кухнята, а друго е да участваш или да пращаш децата си на война.

Според украинското военно разузнаване обявяването на обща мобилизация има положителен ефект върху събитията в Украйна. Протестите в Русия са слаби, но все пак младите хора не искат да воюват.

„Ние анализирахме руското общество и заключихме, че в основата си тези, които подкрепят войната на Путин, са хора на 50 години и които няма да отидат на война. На фронта са нужни младежи на двадесет и тридесет години. Поради това обявяването на обща мобилизация би било показател, който ще покаже готовността на руския народ да продължи тази кървава война“, казва генералът от разузнаването Вадим Скибицки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ