Вучич: Сърбия ще осигурява литий на германската автомобилна индустрия

Сърбия планира да осигури доставки на литий за германската автомобилна индустрия, което ще прекъсне зависимостта на Европа от вноса на редкия метал от Китай, Австралия и Латинска Америка. Това заяви сръбският президент Александър Вучич в интервю за германския вестник „Ханделсблат“ (Handelsblatt), цитирано от БТА.
„Това партньорство е от много голямо стратегическо значение и за двете страни. Германия ще бъде единствената страна, която ще получава директно литий. По този начин Сърбия се позиционира като стълб на германската автомобилна индустрия, която се нуждае от материала за производството на батерии за електрически превозни средства. Досега Европа беше зависима от вноса от Китай, Австралия и Южна Америка. Искаме да сложим край на това“, подчерта сръбският президент пред немското издание.
Сърбия и Европейският съюз подписаха меморандум за разбирателство на 19 юли т.г., включващ стратегическо партньорство в областта на устойчивите суровини, вериги за производство на батерии и електрически превозни средства, припомня сръбската агенция ТАНЮГ. Документът беше подписан в Белград в присъствието на сръбския президент Александър Вучич и германския канцлер Олаф Шолц.
Според Вучич Сърбия може да произвежда 58 хиляди тона литий годишно и да го доставя на ЕС. Както отбеляза сръбският президент, това количество ще бъде достатъчно за производството на 1,1 милиона електрически превозни средства. В този случай сръбските доставки ще представляват около 17% от европейския пазар на литий.
През 2022 г. сръбските власти спряха съвместния проект с австралийско-британския концерн „Рио Тинто“ за разработване на находища на литий. Това стана след поредица от протести на екоактивисти. През юли 2024 г. Конституционният съд на Сърбия отмени правителственото решение, което направи възможно възобновяването на проекта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Върховният съд на Великобритания отказа да класифицира транссексуалните като жени
Свят |"The Times": Беларуските и руските служби за сигурност готвят "превантивни" мерки срещу НАТО
Свят |ЕК призова държавите от ЕС и кандидатите за присъединяване да не участват в парада в Москва
Свят |Китайски автомобилен гигант влиза на румънския пазар
Автомобили |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |Топ мениджър на Lego загина в швейцарски ски курорт
Свят |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |Въпросът, който Джеф Безос обича да задава на интервю за работа
Мениджмънт |Новата дигитална реалност и как бизнесът се справя с нея
Next level HR 2025 |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Какви ползи носи AI за начина, по който работим?
Next level HR 2025 |Балкански еднорози - колко са стартъпите с оценка от над $1 млрд. в региона?
Компании |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.