WikiLeaks публикува рекорден брой документи

WikiLeaks публикува рекорден брой документи

WikiLeaks публикува рекорден брой документи

Специализираният в публикуване на засекретена информация сайт WikiLeaks обнародва днес, 8 април, над 1,7 милиона документи на американските дипломатически и разследващи служби. Това съобщи агенция "Франс Прес", позовавайки се на сигнал от самия основател на ресурса Джулиан Асанж.

По думите му този път са били публикувани не секретни документи, а информация с отворен достъп, която обаче е труднодостъпна за обикновените граждани. Асанж уточни, че документите се отнасят към периода от 1973 до 1976 г. Голяма част от тях са кореспонденция на тогавашния държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър. Публикувани са и дипломатически депеши и отчети на американските разузнавателни служби.

Асанж поясни, че макар и на някои от документите да има гриф "Секретно", към днешна дата те вече са разсекретени и всички желаещи могат да се запознаят с тях в Националния архив на САЩ. Върху много от книжата обаче има забрана за копиране и разпространение. Сътрудниците на WikiLeaks са озаглавили тази колекция Plus D (съкращение от Public Library of US Diplomacy - "Обществена библиотека на американската дипломация"). При това решението да разпределят в нови категории и да покажат в удобен за преглед вид на разсекретени документи не означава, че сайтът се отказва от търсенето и публикуването на изтекла тайна информация, заяви прессекретаря на ресурса, цитиран от Forbes.

Подготовката за публикуване на документите е била ръководена от Асанж от еквадорското посолство в Лондон. През 2012 г. британски съд постанови екстрадирането на журналиста към Швеция, където той е обвиняем по престъпления от сексуален характер. Тогава Асанж поиска политическо убежище от Еквадор и преди 9 месеца го получи на територията на местното посолство, тъй като британските власти отказаха да го пуснат от границите на страната. Основателят на WikiLeaks се бои, че от Швеция може да го предадат на САЩ, където за публикуване на секретни документи може да го накажат и със смърт.

Сайтът WikiLeaks съществува от 2006 г. Той стана известен през 2010 г. след публикуването на над 250 хиляди американски дипломатически документи и на секретна информация за войните в Ирак и Афганистан.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ