Западноафриканските лидери обмислят следващите си ходове в Нигер

Западноафриканските лидери обмислят следващите си ходове в Нигер

Лидерите на с Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС) обмислят следващите си ходове срещу преврата в Нигер, който разтърси региона, но също така предизвиква вълна от подкрепа в страната, пише Ройтерс.

Миналият месец военна хунта хвърли в затвора на президента Мохамед Базум и пое властта в страната, предизвиквайки осъждане от международните сили и увеличавайки риска от по-нататъшен конфликт в бедния регион Сахел в Западна Африка, който вече е обхванат от ислямистки бунт.

ЕКОВАС реши в четвъртък да активира работна група, включваща войски от целия регион, за възможна военна намеса срещу седмия преврат в Западна и Централна Африка в рамките на три години.

На карта е заложена не само съдбата на Нигер - основен производител на уран и ключов съюзник на Запада в борбата срещу ислямистите, но и интересите на глобалните сили в региона.

Войски на САЩ, Франция, Германия и Италия са разположени в Нигер, за да се борят с местните клонове на „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“, които убиха хиляди и разселиха милиони в Сахел.

Западните сили се опасяват, че руското влияние може да се засили, ако хунтата в Нигер следва примера на Мали, като изгони западните войски и покани наемници от руската частна армия „Вагнер“.

Хиляди хора се събраха в столицата на Нигер в рамките на демонстрация в подкрепа на преврата. Демонстрацията започва пред френската военна база в столицата Ниамей, след което протестиращите се разпръснаха по околните улици.

„Да живее Русия“, гласеше табела, носена от един от протестиращите. „Долу Франция... Долу ЕКОВАС“, пишеше на други.

Регионалните началници на армията трябваше да се срещнат през следващите дни. Все още не е ясно колко време ще отнеме на силите на ЕКОВАС, за да се съберат на едно място, нито пък какъв ще бъде размера им и дали те наистина ще нахлуят в Нигер. Организацията подчертава, че всички варианти са на масата и се надяват на мирно решение.

Анализатори по сигурността обясняват, че създаването на силите може да отнеме седмици, което потенциално ще остави място за преговори.

Междувременно Африканският съюз, Европейският съюз, Съединените щати и ООН заявиха, че са все по-загрижени за условията на задържане на Базум.

Комисарят на ООН по правата на човека Фолкър Тюрк заявява в петък, че условията „бързо се влошават“ и могат да представляват нарушение на международното право за правата на човека.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ