Нигерската хунта назначи нов премиер, САЩ призоваха за дипломатическо решение на кризата

Нигерската хунта назначи нов премиер, САЩ призоваха за дипломатическо решение на кризата

Нигерската хунта обяви снощи, че назначава за премиер бившия министър на финансите Али Махаман Ламин Зейн, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Превратаджиите съобщиха това с изявление по националната телевизия, в момент, в който международната общност се опитва да възстанови конституционния ред в Нигер.

През 2001 г. бившият президент Мамаду Танджа назначи Али Махаман Ламин Зейн за ръководител на кабинета си, а през 2002 г. - за министър на финансите, за да се справи със сложната икономическа и финансова ситуация в Нигер.

Али Махаман Ламин Зейн беше финансов министър до свалянето на Мамаду Танджа с държавен преврат през 2010 г., припомня Франс прес.

Междувременно американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви в интервю за Радио "Франс ентернасионал", че дипломацията е предпочитаният начин за решаване на кризата, провокирана от държавния преврат в Нигер, предаде Франс прес.

"Ясно е, че дипломацията е предпочитаният начин за решаване на тази ситуация. Това е подходът на Икономическата общност на западноафриканските държави (ЕКОВАС), това е и нашият подход - ние подкрепяме усилията на ЕКОВАС за възстановяване на конституционния ред", изтъкна Блинкън.     

"Това, на което ставаме свидетели в Нигер, буди съжаление и няма да донесе нищо на страната и на народа на Нигер", каза още Блинкън, като подчерта, че САЩ и други страни са поставени "в позиция, в която трябва да преустановим помощта си за Нигер".

Американските програми за помощ за правителството на Нигер, които бяха преустановени заради военния преврат в африканската страна, са на стойност над 100 милиона долара, каза говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър, цитиран от Ройтерс.

По думите му тези програми включват помощи за развитието, сигурността и правоохранителната дейност.

Общо "стотици милиони долари" американски помощи за Нигер са изложени на риск, ако хунтата не възстанови на власт избраното правителство, каза още Милър.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ изтъкна, че между 5 и 7 август американски представители са се свързвали със сваления президент на Нигер Мохамед Базум и външнополитическото ведомство "поддържа контакти с лидерите на други страни в региона", отбелязва ТАСС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ