Зеленски разкритикува обявеното от Путин примирие за Деня на победата. Предложи 30-дневно такова
Украинският президентът Володимир Зеленски разкритикува обявеното от руския президент Владимир Путин примирие за Деня на победата като „още един опит за манипулация“ на фона на усилията за продължаване на водените от САЩ мирни преговори, предаде „Киев индипендънт“.
„Сега отново има пореден опит за манипулация: по някаква причина всички трябва да чакат до 8 май, преди да се прекрати огъня - само за да осигурят на Путин тишина за парада му“, каза Зеленски.
„Русия последователно отхвърля всички предложения и продължава да манипулира света, опитвайки се да заблуди Съединените щати“, добави той.
По-рано на Путин обяви „хуманитарно“ примирие във войната на Русия срещу Украйна, за да отбележи 80-годишнината от края на Втората световна война в Европа.
Зеленски остро разкритикува предложението на Путин за краткотрайно примирие и посочи ударите на Русия по цивилни цели на 28 април като доказателство, че Русия не иска да прекрати войната си срещу Украйна.
„Ние ценим човешкия живот, а не парадите. Ето защо вярваме, а и светът вярва, че няма причина да чакаме до 8 май“, каза Зеленски.
На 9 май Русия провежда грандиозни военни паради в чест на края на Втората световна война в Европа.
„Прекратяването на огъня не трябва да е само за няколко дни, само за да се възобновят убийствата след това. То трябва да бъде незабавно, пълно и безусловно – за поне 30 дни, за да се гарантира, че е надеждно“, каза Зеленски, повтаряйки призивите си за пълно прекратяване на огъня.
Той призова за засилен международен натиск върху Русия да спре войната си на фона на липсата на съгласие от Москва за прекратяване на огъня.
„Всеки нов ден носи ясно доказателство, че върху Русия трябва да се упражнява натиск – и той трябва да е достатъчно силен, за да принуди тези в Москва да прекратят тази война. Война, от която само Русия се нуждае“, каза Зеленски.
Кремъл показа признаци, че не желае да продължи напред по мирно споразумение с Украйна.
Украйна вече се съгласи на предложеното от САЩ пълно 30-дневно прекратяване на огъня, заявявайки на 11 март, че Киев е готов, ако Русия също се съгласи с условията. Досега Москва е отказва.
Зеленски многократно е призовавал за пълно 30-дневно прекратяване на огъня, заявявайки на 23 април, че Украйна настоява за „незабавно, пълно и безусловно прекратяване на огъня“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |CNN: САЩ вдигат морската блокада срещу Иран на 19 юни, след церемонията по подписването
Свят |Японската централна банка повиши лихвените проценти до 31-годишен връх
Икономика |Продажбите на дребно в Китай през май спаднаха за първи път от четири години
Икономика |В битката за Китай: Novo Nordisk готви одобрение за таблетната версия на Wegovy
Компании |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
Енергетика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Цитат на деня
Цитат на деня |Зеленски заяви, че заедно с Тръмп е предложил на Путин да се срещнат в САЩ
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.