Тръмп смята, че Зеленски е готов да отстъпи Крим на Русия

Тръмп смята, че Зеленски е готов да отстъпи Крим на Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че според него украинският му колега Володимир Зеленски е готов да отстъпи Крим на Русия като част от мирно споразумение, въпреки че Киев многократно отхвърля тази идея, пише Би Би Си.

На въпроса дали смята, че украинският президент е готов да отстъпи контрола над южния полуостров, който беше незаконно анексиран от Русия през 2014 г., Тръмп отговори: „Така мисля“.

Тръмп също така призова руския президент Владимир Путин да „спре да стреля, да седне и да подпише споразумение“ за прекратяване на боевете, намеквайки, че това може да бъде постигнато в рамките на две седмици.

Той направи коментарите пред репортери след завръщането си от Ватикана, където проведе кратка среща със Зеленски преди погребението на папа Франциск.

Тръмп заяви, че срещата е „минала добре“ и че Крим е бил обсъден „много кратко“.

Той каза също, че Зеленски сега изглежда „по-спокоен“, което би могло да е препратка към публичния сблъсък между двамата президенти в Белия дом през февруари.

Украйна многократно отказва да прави каквито и да било териториални отстъпки, подчертавайки, че въпросите за територията трябва да се обсъждат само след като бъде договорено прекратяване на огъня.

Нито Зеленски, нито руският президент Владимир Путин, са отговорили публично на последните коментари на Тръмп.

По-рано в неделя германският министър на отбраната Борис Писториус предупреди Украйна да не се съгласява на сделка, която включва големи териториални отстъпки в замяна на прекратяване на огъня.

Той заяви пред германския радио-телевизионен оператор ARD, че Киев „не трябва да стига толкова далеч, колкото се иска в последното предложение на американския президент“, тъй като според него това би се равнявало на „капитулация“.

Германският министър каза, че Украйна знае, че може да се наложи да се раздели с част от територията, за да осигури примирие.

„Но те със сигурност няма да стигнат толкова далеч - или не трябва да стигат толкова далеч - колкото е заложено в последното предложение на американския президент“, коментира той.

„Украйна можеше да получи преди година това, което беше включено в това предложение, то е подобно на капитулация. Не виждам никаква добавена стойност“, каза Писториус.

Тръмп заяви миналата седмица, че „повечето от основните точки [по сделката] са договорени“. Според докладите, Украйна може да бъде помолена да се откаже от големи части от земя, анексирана от Русия, включително Крим.

В петък информационна агенция Ройтерс съобщи, че е видяла предложения от САЩ, които включват американско правно приемане на незаконното анексиране на Крим от Русия и де факто признаване на руския контрол върху други окупирани райони, включително целия Луганск в източната част на страната.

От Ройтерс съобщават, че са видели и контрапредложения от Европа и Украйна, в които се твърди, че страните ще обсъждат какво ще се случи с окупираната украинска територия едва след влизане в сила на прекратяване на огъня.

Планът на САЩ също така изключва членството на Украйна във военния съюз НАТО и предвижда водена от Великобритания и Франция „коалиция на желаещите“, която да осигури гаранция за сигурност, след като прекратяването на огъня влезе в сила, без участието на САЩ.

Междувременно европейците искат САЩ да дадат „солидни“ гаранции под формата на твърд ангажимент в стил НАТО да се притекат на помощ на Украйна, ако тя бъде нападната.

Според съобщенията САЩ предлагат да поемат контрола над Запорожката атомна електроцентрала - в момента окупирана от Русия - която след това би осигурявала електричество както на Русия, така и на Украйна. В контраплана не се споменава за предоставяне на електроенергия на Русия.

В интервю за списание „Тайм“ тази седмица Тръмп отново обвини Киев за започването на войната, позовавайки се на амбициите на страната да се присъедини към НАТО.

Президентът на САЩ също заяви пред изданието: „Крим ще остане с Русия.“

В неделя държавният секретар на САЩ Марко Рубио призова Русия и Украйна да продължат напред, за да осигурят мирно споразумение.

„Това трябва да се случи скоро“, каза Рубио пред Ен Би Си. „Не можем да продължим да отделяме време и ресурси за това усилие, ако то няма да се осъществи.“

САЩ наскоро предупредиха, че ще се оттеглят от преговорите, ако не бъде постигнат напредък.

Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна през 2022 г. и в момента Москва контролира почти 20% от украинската територия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ