Американски военни експерти: КНДР може да нанесе щети от мащаба на Първата Световна война
Огромната, но зле тренирана и екипирана войска на Северна Корея може да нанесе сериозни щети в ранните етапи на евентуална атака срещу южната си съседка, смятат американски военни експерти, цитирани от в. USA Today. Колкото и да е мощно нападението обаче, южнокорейските и американски сили със сигурност ще са в състояние да го отблъснат, увериха от Пентагона.
Заплахите на КНДР не трябва да бъдат отхвърляни като несериозни, убеден е директорът на Центъра за политика на Североизточна Азия към института „Брукингс” Ричард Буш. Наистина, двете половини на Корейския полуостров отдавна се намират в обтегнати отношения, но не трябва да забравяме, че и в миналото те са довеждали до трагични конфликти, припомня Буш. Така през 2010 г. КНДР потопи южнокорейски боен кораб и уби 46 души от екипажа му. След това от комунистическата държава откриха масивен артилерийски огън към южнокорейски остров. В атаката загинаха двама цивилни и двама военни.
„Заплахите и провокациите наистина натегнаха напрежението до крайност”, смята анализаторът от Азиатско-Тихоокеанския Център за сигурност в Хонолулу Стивън Ким. По този начин се стигна и до обявяването на „състояние на война” от страна на КНДР днес. Според Буш обаче вероятността да се разрази истинска война е сравнително ниска.
„Голяма част от заплахите и дори действията са шоу за вътрешната публика в КНДР”, смята той. „Севернокорейските лидери са много цинични. Те знаят, че това са упражнения. За тях това е от голяма вътрешна полза. Хората им се ентусиазират, започват да се тревожат от избухването на война и вероятно това отвлича вниманието им от факта колко са гладни”, заяви американецът.
Според щатските експерти военната мощ на КНДР е недостатъчна, за да вземе връх над южните сили. „В сегашното си състояние тяхната войска е такава, че ако я изпратят срещу иракските войски такива, каквито бяха през 1991 г., КНДР би загубила”, смята Дженифър Линд, професор от Дартмутския колеж.
Севернокорейските сили обаче са събрани около демилитаризираната зона с 10 000 артилерийски единици, които могат да достигнат Сеул, предупреждава бившият анализатор от ЦРУ Брус Клингнър. Те са достатъчно близко, за да нанесат значителни щети и смърт в началните стадии на евентуалното нападение, смята той. КНДР разполагат с около 1,1 милиона войници във въоръжените си сили. Три четвърти от тях се намират на до 100 км. от демилитаризираната зона между двете Кореи, разкри Клингнър.
Освен това севернокорейската войска разполага с далекобойни ракети, които действително имат капацитета да достигнат цели в японските и американски военни бази в Гуам, Окинава и централна Япония, предупреди експертът от ЦРУ. По думите му всяка конвенционална атака от Севера най-вероятно ще започне с артилерийски огън, в който може да се включат и химически оръжия. По данни на щатските сили КНДР разполага с 5000 тона химически бойни глави, издаде Клингнър. „Те ще опитат да надделеят над южнокорейските и американските сили с обема на арсенала си”, смята той.
Артилерийският огън вероятно ще бъде последван от светкавична танкова атака. Северът разполага с поне 4000 танка, макар и повечето от тях да са остарели съветски модели. Възможно е през границата на двете Кореи да нахлуят сериозни механизирани войски. Това би могло да се случи още преди Южна Корея да успее да контраатакува, предполага експертът.
Щатските боеви самолети ще се опитат да унищожат бързо артилерията и танковете в прецизирани въздушни удари, смята военният анализатор от „Брукингс” Майкъл О’Хенлън. В най-лошия случай Северът може да успее да преодолее защитата на Юга с ядрена ракета или със самолет, носещ такова оръжие.
Първоначалната атака на КНДР ще бъде отразена от около 28500 щатски войници и от 600 000 южнокорейски. „В теоретичните бойни симулации, които правим, рано или късно ние побеждаваме, но жертвите ще бъдат от мащаба на тези през Първата Световна война”, е зловещото предупреждение на Клингнър.
Според Буш обаче Китай има интерес да потуши напрежението. Китайските лидери няма да искат американски самолетоносачи край бреговете си след инцидентите от 2010 г. Нито пък имат нужда от цунами от бегълци по южната си граница. Ето защо Китай вероятно ще „покаже мускули” на КНДР, за да спре зараждащия се конфликт. Един от начините това да стане е икономически – като се спре потокът от „луксозни” за корейците стоки, с които Китай поддържа донякъде пазара на съседката си, смята американският експерт.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.