Американските служби създали неизтриваем шпионски вирус

Американските служби създали неизтриваем шпионски вирус

Американските служби създали неизтриваем шпионски вирус

Агенцията за национална сигурност на САЩ е успяла да скрие шпионски софтуер в зоните на твърдите дискове, които са защитени от изтриване или форматиране. Става дума за дисковете на най-големите производители, което теоретично позволява на спецслужбите незабелязано да следят данните от повечето компютри, използвани по света, съобщава Ройтерс.

Новите шпионски програми са били открити от базираната в Русия „Лабратория Касперски”, която се занимава с киберсигурност. Според неин компютърен експерт заразени по този начин компютри са открити в 30 страни. На първо място в този списък е Иран, следван от Русия, Пакистан, Афганистан, Китай, Мали, Сирия, Йемен и Алжир.

Според руската лаборатория целта на следенето са били правителствени и военни институции, телекомуникационни и енергийни компании, банки, атомни изследователски центрове, медии, ислямски активисти.

Въпреки че технически софтуерът би могъл да даде достъп до много компютри, проследяващите информацията са избрали за цел ограничено количество – само тези, които са ги интересували пряко.

Фирмата за киберсигурност не назовава държавата, отговорна за подобно следене, но уточнява, че проникването в компютрите е тясно свързано с вируса Stuxnet, който е бил използван за атака срещу завод за обогатяване на уран в Иран, пише руският сайт Лента.

Бивш служител на Агенцията за национална сигурност е потвърдил пред Ройтерс, че анализът на „Лаборатория Касперски” е верен. Друг бивш разузнавач е добавил, че АНС наистина е разработвала технология за скриване на шпионски програми в твърди дискове.

Според проучването програмата се вгражда в диска, което позволява на вируса да се съхранява там дори при форматиране. В класацията на хакерите този метод за вграждане на вирус е на второ място, отстъпвайки само на вируса BIOS.

Програмата прави уязвими дисковете на компютрите на над десет водещи компании, сред които Western Digital, Seagate Technology, Toshiba, IBM, Micron Technology и Samsung Electronics.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ