Бащата на Зелената революция: Ще трябва да произвеждаме повече храна, отколкото в последните 10 000 години

Бащата на Зелената революция: Ще трябва да произвеждаме повече храна, отколкото в последните 10 000 години

Бащата на Зелената революция: Ще трябва да произвеждаме повече храна, отколкото в последните 10 000 години

Това е последното интервю на Норман Борло, обявен за бащата на Зелената революция. През 1970 г. той получава Нобелова награда за мир. Работата му с високопродуктивни и устойчиви на болести сортове пшеница е спасила от глад милиарди хора по света.

- Като баща на първата Зелена революция през 60-те и 70-те, днес призовавате за втора революция. Какво се случи с първата и защо е толкова важно да я направим отново?

- Благодарение на първата Зелена революция направихме големи стъпки в посока на осигуряването на хранителните запаси. Въведохме по-добри технологии в земеделието на развиващите се държави, нови сортове с висока добиви. Но през следващите 50 години ще трябва да произвеждаме повече храна отколкото през последните 10 000 години и това е много сериозна задача. Първата Зелена революция не победи. Всъщност успехите от нея създадоха фалшиво чувство на сигурност в нашите способности да осигуряваме храните на човечеството.

- Защо е толкова важно светът да произвежда повече храна?

- Роден съм преди преди 95 години, тогава населението на света беше около 1,6 млрд. души. Сега наближава 7 милиарда. Трябва да намерим начини да използваме технологиите и науката, за да осигурим изхранването на тази гладна планета. Наред с понижаването на стандарта на живота в световен мащаб, вече започваме да усещаме глобална криза в цените на храните. Има бунтове за храна в Хаити, Египет и Бангладеш. Ако не си дадем сметка, че това е потенциална катастрофа и не действаме своевременно, последиците ще бъдат унищожителни за всички нас.

- В тази връзка кои са областите, в които са необходими незабавни и сериозни действия?

- Има много африкански държави, особено в близост до пустинята Сахара, които страдат от недостиг на храни. Индия, Пакистан, Бангладеш, Египет, Йемен и Афганистан в Средния и Близкия Изток, Китай, Миянмар и Лаос в Азия, Хондурас и Боливия в Южна Америка, Хаити в Карибския басейн имат сериозни проблеми. Всъщност, почти навсякъде по света, където селскостопанската продукция е недостатъчна, за да изхрани населението и реколтата е сериозно засегната от болестите, от глобалното затопляне, от липсата на добра инфраструктура или на модерна техника, където няма държавна подкрепа, има нужда от спешни действия.

- Световната криза кара много развити държави да се концентрират върху вътрешните си проблеми. Как това ще се отрази на гарантирането на хранителните запаси в световен мащаб?

- Кризата принуди много развити държави да насочат вниманието си към разрешаване на вътрешните си проблеми и да изоставят осигуряването на храни за света. Все по-нарастващата взаимна зависимост между страните означава, че ако се появи криза с недостиг на храна тя ще засегне всички нас. Както съм казвал многократно по различни поводи – мирът не може да се постигне на празен стомах. Като световен лидер в областта на селското стопанство, САЩ имат уникалната възможност да окажат съществено благотворно влияние върху международните отношения.

- Кои ще бъдат пехотинците на новата Зелена революция?

- Развиващите се държави имат нужда от помощта на агрономи, изследователи, политици, за да подобрят производителността на селското си стопанство. Сега, повече от всякога, вярвам, че младите професионалисти в сферата на селското стопанско и агробизнеса трябва да се включат в осигуряването на хранителните запаси в световен мащаб и да помогнат на развиващите се държави. Томас Джеферсън е казал, че "всяко поколение има нужда от своята революция" и аз чувствам, че няма по-велико начинание, на което хората от това поколение могат да посветят времето си, талантите си и знанията си, от това да помогнат да се преборим със световния глад. Нека заедно установим една устойчива глобална сигурност по отношение на хранителните запаси.

Нейтън Гарделс, главен редактор на „Трибюн”

(c) Всички права запазени, Tribune Media Services, 2010

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ