Би Би Си: Няма индикации за наплив от българи и румънци на Острова

Би Би Си: Няма индикации за наплив от българи и румънци на Острова

Би Би Си: Няма индикации за наплив от българи и румънци на Острова

„Няма индикации за голям румънско-български наплив” във Великобритания. Това е едно от заглавията на британската новинарска мрежа Би Би Си тази сутрин.

Медията в Обединеното кралство посочва, че няма повод за притеснение сред британците от прииждането на орди от емигранти след облекчаването на трудовия режим в страната за румънци и българи. Това е показало нейно проучване в двете страни.

„Предстоящото вдигане на ограниченията има слабо влияние върху броя на хората (от България и Румъния), планиращи да се преместят във Великобритания или другаде в ЕС”, пише Би Би Си. „Страните се присъединиха към ЕС през 2007 г., но много държави членки поставиха ограничения на труда на гражданите си. Ограниченията падат до края на тази година”, допълва материалът на медията. И посочва, че проучването й във всяка една от двете държави е показало, че хората в тях биха емигрирали само ако имат сигурно предложение за работа във Великобритания.

Изследването е правено чрез интервюта на живо с повече от 1000 българи и 1000 румънци през месец март, сочи Би Би Си. Дело е на независимата българска изследователска компания „Витоша” и „Галъп Румъния”, отбелязва медията. Питани са хора от градове и села от всички краища на двете държави.

Повече хора са потвърдили, че ще търсят работа в ЕС през 2013 г., отколкото през 2014. Попитани дали през последните 5 години са обмисляли да се преместят да работят и живеят в друга страна на ЕС, 37% от анкетираните българи са отговорили „да”. 63% са казали „не”. При румънците потвърдилите са 33%.

Изследването твърди, че топ дестинациите за българите емигранти са Италия, Германия, Великобритания, Испания и други.

„Анализаторите казват, че сравнително високите числа не са учудващи – времената са трудни в България и много българи мечтаят за по-добър живот. В някои проучвания 50% от българите казват, че са мислили да заминат за чужбина. Но в последното десетилетие само малко над 6% от тях действително са го сторили”, коментира още Би Би Си.

Повече данни за проучването можете да разберете от първоизточника тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ