Борисов нарече операцията в Либия авантюра

Борисов нарече операцията в Либия авантюра

Не участваме във военната операция на коалицията, защото в нея има много въпросителни, обясни министър-председателят Бойко Борисов в сутрешния блок на ТВ 7. „Не бих допуснал български летци за участват в такава авантюра”, допълни той.

Допълнително, премиерът имал съображения и резерви относно предприетите атаки заради опасността да загинат и цивилни жертви.

„Ако в административната сграда, ударена днес, имаше 200-300 души цивилни граждани, как щяхме да се оправдаме после?!”, попита той. По-рано световните агенции предадоха, че ракета е ударила административна сграда на територията на резиденцията на Кадафи, използвана като команден център.

Според Борисов, светът е объркан в отношението си към операцията и доказателство за това са разпосочните сигнали, които идват от различни страни. „Много европейски политици имат гузна съвест, защото преди години Кадафи беше посрещан с почести в европейските държави”, коментира премиерът и направи аналогия с операцията на НАТО в Сърбия. „Както години наред се толерираше Югославия, така и години наред се толерираше Либия”, подчерта той.

Според него, много по-ефективни са щели да бъдат финансово-икономически санкции, които да принудят Кадафи да се оттегли бързо от властта.

 Борисов сподели още, че се надява НАТО да поеме командването на операцията, колкото се може по-бързо.

 Шефът на Пентагона Робърт Гейтс също обяви, че САЩ очакват "до няколко дни да предадат ръководството на военната операция в Либия на коалиция, оглавявана от Франция и Великобритания, или от НАТО”.

 Американският министър на отбраната даде ясно да се разбере, че е против военен удар, насочен директно срещу либийския лидер Муамар Кадафи. "Смятам, че е важно да се действа в рамките на мандата на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, която разрешава използване на сила за защита на цивилни”, коментира Гейтс. Интервенцията в Либия е водена от разнородна коалиция и поставянето на още цели рискува да разбие консенсуса, с който досега се ползва резолюцията на ООН, подчерта той.

При поредните въздушни удари тази нощ на коалицията, ракета е ударила административна сграда на територията на резиденцията на либийския лидер Муамар Кадафи в Триполи, която е служела за контролен и команден център за правителствените войски. Сградата се намира на петдесетина метра от шатрата, в която полковник Кадафи приема важните си гости, предаде „Франс прес”.

САЩ са изстреляли още четири ракети „Томахоук” по системите на либийската противовъздушна отбрана. Великобритания също е изстреляла ракети „Томахоук” от подводница в Средиземно море.

Вицеадмирал Бил Гортни, директор на Съвета на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ уточни, че три американски стратегически бомбардировачи Б-2 са атакували летище, а изтребители на САЩ, Великобритания и Франция са нанесли удари по сухопътните войски на Кадафи в район на 16 км южно от бунтовническата крепост Бенгази, съобщи Асошиейтед прес.

Белгия и Катар също се присъединиха към съюзническата коалиция, която до момента включва САЩ, Великобритания, Франция, Италия и Канада.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 ноември. Честит имен ден на Екатерина, Катя, Катина, Катерина, Кина
Разформироваха министерството за правителствена ефективност на САЩ
Нещата, които разграничават страхотните лидери от посредствените шефове
Щом Уолстрийт предупреждава за рисковани ИИ инвестиции и трупащи се дългове, значи нещо наистина не върви добре
Между разума и чувствата - невробиология на вечния сблъсък
Цитат на деня
Оптимизъм, но и предпазливост в нагласите на финансовите директори от Централна и Източна Европа
Министерство на туризма проверява готовността на курортите за зимния сезон