Брюксел променя насоката на европейските приоритети

Брюксел променя насоката на европейските приоритети

Лидерите на ЕС се съгласиха да преоценят приоритетите на блока, след като гражданите „отправиха силно послание“ за промяна на евровота, заяви председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой.

Политически лидери от 28-те страни членки, чиито партии претърпяха поражение на вота, са помолили Ромпой да започне консултации за нови политики на съюза. Причина за това е неочаквано високата подкрепа, която гражданите оказаха на антиевропейски и националистически формации.

Промяна на настроението

„Европейският съюз е изправен пред един от определящите моменти в своята история – той трябва да определи как ще процедира през идните години с нарастващия брой гласоподаватели, които искат да намалят властта на Брюксел или дори да се избавят напълно от него“, заяви анализаторът на Би Би Си Матю Прайс. „Президентът на Европейския съвет Херман Ван Ромпой заяви, че всички лидери са се съгласили какви ще бъдат общите рамки на следващата стъпка напред.

Фокусът сега трябва да падне върху икономическия растеж и върху разкриването на нови работни места, за да може Съюзът да възстанови връзката си с хората, които страдат от икономическата криза. Ван Ромпой изрази желание да запази и дори да развие свободното движение на 500-те милиона граждани на блока в неговите граници.

В същото време обаче ЕС трябва да се пребори с миграцията, престъпността и измамите. Лидерите заявиха също така, че трябва да бъде намерен баланс между това, което е най-добро на европейско ниво и това, което трябва да се направи на национално равнище.“

Какви ще бъдат реформите?

Анализаторът Крис Морис смята, че реформите вероятно ще включват намаляване на регулациите и снижаване на фокуса върху кризисните политики. Вместо това Брюксел ще се съсредоточи върху катализиране на икономическото развитие и разкриването на нови работни места. Целта на това е чисто и просто да се обърне внимание на причините за недоволство на електората, който изрази разширяването на пропастта мажду нуждите на индивида и политиките на Съюза в антиевропейската посока на вота миналата седмица.

Икономиката ще бъде в центъра на промените, заяви Ван Ромпой. „Докато Съюзът излиза от икономическата криза, трябва да създадем позитивен план за растеж“, заяви той, повтаряйки лайтмотива от последните месеци относно това какво е нужно, за да се преобърнат растящите анти-ЕС настроения.

Предотвратяване на изолацията

Държавата, в която те са най-очевидни – Франция, не трябва да бъде изолирана от останалата част на Съюза, призова президентът Франоса Оланд. Страната, където партията на Марин Льо Пен - „Национален фронт“, спечели историческа подкрепа на евроизборите с 25%, е изправена пред промени, включващи сериозни антиимигрантски политики и икономическо отделяне от ЕС, ако политическата линия на Льо Пен продължи да събира подкрепа.

Пред подобна дилема са изправени и други държави като Великобритания и Белгия. На дебатите си европейските лидери намекнаха, че промените, с които Европейския съвет трябва да се бори с подобни сепаратистки настроения, трябва да започнат с това да не се позволява на Жан-Клод Юнкер да оглави Европейската комисия. Бившият премиер на Люксембург е кандидат на дясноцентристката Европейска народна партия за поста. Позицията му накара много лидери като Дейвид Камерън и Ангела Меркел да се противопоставят на преизбирането му. Процесът по избирането на нов председател на Комисията вероятно ще бъде турбулентен именно заради тази нужда да се промени имиджа на ЕС в очите на избирателя, смятат анализатори.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ