Великата Заха Хадид почина внезапно

Великата Заха Хадид почина внезапно

Едно от най-ярките имена в съвременната архитектура, първата и единствена жена, отличена с най-престижната награда за архитектура и дизайн  - Прицкер, Заха Хадид почина на 66 години, съобщиха световните агенции. Причината за смъртта й е инфаркт, който тя получила по време на лечение в болница в Маями, където се лекувала от бронхит, съобщава. The Guardian.

Заха Мохамад Хадид е родена в Багдад на 31 октомври 1950 г. Баща й е бил лидер на иракската Прогресивна демократическа партия, припомня изданието. Тя завършва първо математика в Американския университет в Бейрут, след което през 1972 г. се мести в Лондон и учи архитектура. Започва професионалната си кариера в архитектурното бюро ОМА на Рейм Колхас. През 1980 г. Хадид основава собствената си архитектурна компания Zaha Hadid Architects, която я прослява по цял свят.

Критиците определят стилът на работа като деконструктивизъм, в който преобладават биоморфните форми, често наподобяващи интериора на снимки от научно-фантастичен филм. Хадид оставя професионалния си почерк на различни континенти. Нейни са проектите на The MAXXI (Националният музей на изкуствата от XXI век) в Рим, Serpentine Sackler Gallery и Центърът за водни спортове за Олимпиадата в Лондон през 2012 г., сградата на Операта в Гуанчжоу, Центърът за съвременни изкуства Розентал в Синсинати и много други. Един от последните й проекти бе този на най-голямото летище в света в Пекин. Нейни работи са в постоянните експозиции на нюйоркския MoMA и Германския музей за архитектура във Франкфурт на Майн (DAM).

Освен с архитектура Заха Хадид твореше и живопис, а също и автомобилен и предметен дизайн – автор е на проектни концепции за луксозни яхти, концептуални автомобили, мебели, обувки, ювелирни изделия за различни компании, включително Blohm & Voss, United Nude, Bulgari.

Футуристичният, неподражаемият стил на Заха Хадид е наследството, което тя оставя на целия свят. Заха Хадид виждаше в бъдещето!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ