Въздухът по-чист заради спрените полети
Освен негативни последствия като хаоса по европейските летища и огромните икономически щети изригването на вулкана в Исландия има и някои положителни ефекти. Например, въздухът е станал по-чист тия дни, заради отменетите полети, пише унгарското издание "Портфолио".
В резултат на масовото прекъсване на трафика количеството въглероден диоксид, отделяно в атмосферата, силно е намаляло спрямо обичайното. И то, въпреки "приноса" на самия вулкан. Според изчисленията на специалисти Еяфялайокул отделя 15 хил. тона въглероден диоксид дневно, докато обичайното количество емисии на самолетите възлиза на 344 хил. тона.
Намалението на въглероден диоксид с такива обеми въздейства благоприятно на иначе задръстената с отрови атмосфера и като цяло на околната среда, категорични са специалистите.
Голяма част от учените обаче са силно притеснени, че изригването на малкото зло може да събуди далеч по-мощния съседен вулкан Катла.
Катла е един от най-наблюдаваните вулкани в Исландия. Върхът на вулкана се намира само на 24 км от този на Еяфялайокул. От последното изригване на Катла – през 1918 г., е изминало достатъчно време за натрупването на голямо количество магма, смятат вулканолози. Ако се стигне до изригване, то би било много по мощно от това на Еяфялайокул, и не е ясно какви ще са последиците, както за климата и околната среда, така и за въздухоплаването в световен мащаб.
Група учени изследват в дългосрочен план влиянието на вулканичната дейност върху промените в климата. Според някои данни, възможно е със затоплянето на времето в Исландия и топенето на ледниците изригванията да стават по-чести.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.