Гласът на най-тъмните страхове в Давос

Гласът на най-тъмните страхове в Давос

Гласът на най-тъмните страхове в Давос

Може да ви се стори странно, но най-обсъжданата личност в момента в Давос е Джордж Сорос.

Сорос е вън от инвестиционната игра, живее като филантроп на пълно работно време, докато все още държи под око фондовата компания, която носи неговото име и която му осигурява десетцифрен приход всяка година. Тъй като той може да си позволи да бъде брутално честен и няма притеснение да е гласът на най-тъмните страхове на милиардерите Сорос, изглежда ще е сензацията на „Давос 2012“.

От висотата на своя офис на 33. етаж  на Седмо авеню в Ню Йорк, подготвяйки се за пътуването си в Давос, той е по-загрижен за оцеляването си, отколкото за това да остане богат. "Във времена като тези, оцеляването е най-важното нещо", казва той, надничащ през късогледите си очила и премествайки кичур от сивата си коса. "Това не просто означава, че е време за защита на вашите активи. Това означава, че е време да избегнем бедствието.", казва Сорос. Както той го вижда светът е изправен пред един от най-опасните периоди на съвременната история „периода на злото.“

Европа е изправена пред хаос и конфликти; в Америка се задават масови улични бунтове, които вероятно ще бъдат брутално обуздани, а това ще ограничи драстично гражданските свободи. Глобалната икономическа система дори може да рухне напълно - никой друг от присъстващите в Давос, освен Сорос, няма да изрече на глас всичко това, но всеки се страхува от тях.

Мерките по сигурността на Световния икономически форум тази година са по-строги от всякога - първото правило за сигурността на тези събития е, че тя може само да бъде затягана, но не и разхлабвана – не съм усещал такова чувство на обсада, както в този алпийски град. 

Финансовата криза концентрира вниманието и умовете, на нея се гледа като голям проблем, на който трябва да се обърне внимание и който трябва да бъде решен. Но сегашното недоверие в глобалните институции удря в сърцето на основополагащия принцип на Световния икономически форум - че ако имате един куп важни хора заедно на едно и също място, те действително могат да решат нещата.

Тази година обаче има по-малко държавни глави от обикновено, дори Бил Клинтън ще пропусне Давос. Една тема, която е основна в дискусиите досега, изглежда е въпросът за това как се управлява хаосът в свят, където рискът от непредсказуемото разпадане на Европейския съюз вече не може да бъде пренебрегван. 

Да вземем само един пример: ако сте европейска банка със заеми и източници на финансиране и вложители в много различни европейски страни, но само с една единна валута, какво се случва, ако една или повече от тези държави, решат да се откажат от еврото? Почти невъзможно е за банката да се подготви за такъв сценарий, а той в същото време представлява огромен правен и финансов риск.

Световният икономически форум, въпреки всичките си усилия за интернационализация, остава предимно европейски форум и естествено ще загуби важността и значението си, когато Европа изгуби репутацията си на международната сцена. Миналата година имаше тълпи около телевизионните екрани, които предаваха на живо от площад Тахрир в Кайро, делегатите се превърнаха в зрители, които наблюдаваха първия повей на Арабската пролет без оглед на това, какво биха си помислили милиардерите. Тази година формира усещане за безсилие.

Високомерието в Давос се разсейва, за да бъде заменено от процедури за управление на риска. Европа е пред риска да се разпадне - и там няма някой, който може да направи нещо по този въпрос, ако това се случи. Никога господарите на вселената не са имали толкова човешки вид.

Феликс Салмон за "Ройтерс"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ