Град Темза, Китай

Град Темза, Китай

Град Темза, Китай

Азиатската мегаикономика Китай остава известна с копирането на успешните чужди идеи. Тя имитира популярни по света продукти от десетилетия насам.

В Китай се разпространяват пиратски DVD-та. Продават се фалшиви iPhone-и. Тази култура на интелектуалното взаимстване се разгръща с пълна сила в последните години в архитектурата. Резултатът е издигането на градове, копия на европейските.

Това разказва в свой репортаж Би Би Си.

Британската обществена медия посочва за пример град Темза в област Сонгянг. Градчето е красиво и ново като градска инфраструктура. Преднамерено имитира английския стил.

„Това (градът - бел. прев.) е с почти мечтано качество на нещо европейско“, обяснява британския архитект Тони Маккей. Той е авторът на градоустройствената схема на населеното място. Когато местните власти го наемат през 2001 г. има преди всичко ферми и патици. А днес – улици с настилка от кръгли камъни, пъбове и къщи, издържани в стила на архитектурата по време на династията на Тюдорите. Има дори статуя на Уинстън Чърчил и средновековна зала, в която се „рекламират“ пилешки крилца и бира с название на китайски.

Но архитектът не е доволен. „Това не изглежда правилно. Фалшиво е“, казва той. Сега смята, че пропорциите са погрешни и употребата на камъни с различен размер не е правилна. „Никога не биха били използвани по този начин в английска църква“, казва. Въпреки тези „недостатъци“, които съзира, десетки млади китайски двойки идват в града, за да направят там сватбените си снимки. Мнозина сред тях мечтаят да видят реката в английската столица на живо. Но засега се задоволяват и с това. 

Град Темза не е изключение. Той е изграден в рамките на проекта на Шанхай „Един град, седем градчета“ - мрежа от сателитни градове около мегаполиса, всеки „издържан“ в различен стил. В други точки на Китай е вдигната Айфелова кула. Има и макет на Тауър Бридж. Дори реплика на Стоунхендж.

Миналата година в страната е било създадено и копие на алпийското селище Халщат. Намира се в китайската провинция Гуангдонг. Оригиналът е част от културното наследство на ЮНЕСКО.

Всъщност културата на имитация не възниква в Китай. Преди век и половина Съединените щати стават Мека на архитектурните реплики. Тази практика и до днес е очебийна, ако човек се разходи из щата Флорида или в Лас Вегас, където цял свят знае, че примерите са десетки. Китай обаче си остава интернационалният символ на имитация. Може би защото мнозина сред западните общества смятат този прийом за откровен кич, докато в Китай той искрено се харесва и затова продължава да се разпространява. 

Китайските имитиращи градове са вторичен продукт от желанието на страната да се свърже със света след десетилетия на изолация, смята архитект Маккей. „Младото поколение не иска старомоден стил, иска модернизация. Желае нещо ново, което се свързва с приспособленията им, с техните iPad-и и модерния им начин на живот“, казва той. Един от примерите за това е ултрамодерния проект Уангджинг SOHO в Пекин, дело на световноизвестния британско-иракски архитект Заха Хадид.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ