Държавите, в които се харчи най-много за здравеопазване
Правителствата могат да намаляват държавните средства за здравеопазване, но това няма да доведе до по-ниски разходи в този сектор в нито една държава, коментират авторите в „Уолстрийт джърнъл”. На базата на последни данни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), те съставиха класация на страните, в които разходите за здравеопазване са най-високи.
Отделянето на повече пари в тази област не означава по-добро здравословно състояние на населението, сочи извод от анализа им. От 34-те държави-членки на ОИСР само 3 са сред тези, които харчат за здравеопазване най-много и продължителността на живота на гражданите им е една от най-дългите. Япония, например, отделя 2878 долара годишно на човек за здравеопазване. Това е около 5000 долара по-малко, отколкото САЩ, а населението й живее най-дълго от всички развити нации.
Според началника на въпросите за медиите в ОИСР Матиас Румпф, парите за здравеопазване не означават по-добро лечение. В страните, които отделят повече средства, хората се насочват към скъпи здравни тестове и специализирани процедури, които увеличават разходите, обяснява той. За да намали излишните разходи, Германия например налага санкции за пациентите, посетили специалист преди да са били прегледани от личния си лекар.
В повечето страни на ОИСР се харчат над 2000 долара годишно за здравеопазване на глава от населението. В случая на страните в класацията с най-високи разходи, правителствата отделят двойно повече. В САЩ тази сума е малко под 8000 долара годишно на човек.
В много от държавите високите цени на здравеопазването са стимулирани от фармацевтичния пазар и поскъпването на медикаментите. Тези разходи са над 600 долара годишно на човек сред развитите нации, а в Щатите - 950 долара.
Друг фактор, който повишава разходите, е слабата отговорност към личното здраве сред населението. Тук влизат утежнавящи навици като консумацията на алкохол, тютюнопушенето, пренебрегването на редовните профилактични прегледи и т.н. Влиянието върху здравето на тези особености в поведението е различно в различните нации.
Класацията на „Уолстрийт джърнъл” обхваща първите 10 страни, в които се харчи най-много за здравеопазване годишно на глава от населението:
10. Франция
9. Германия
8. Австрия
7. Дания
6. Канада
5. Люксембург
4. Холандия
3. Швейцария
2. Норвегия
1. САЩ
Във Франция се харчат 3978 долара годишно за здравеопазване на глава от населението. В Германия - над 4200 долара. В Канада - 4478. В Швейцария - 5344 долара. В Норвегия – 5352, а в САЩ – 7960 долара. Най-голям дял от БВП за здравеопазване отделят Съединените щати – 17,4%. Там хората живеят средно, 78,2 години. За сравнение, германците живеят средно 80,3 години, французите – 81,5 години, австрийците – 80,4 години, норвежците - 81 години, швейцарците над 82 години, холандците - 80,6 години.
Много от страните с най-високи разходи за здравеопазване на глава от населението са управлявани от правителства, които се разпореждат с най-финансираните от държавата здравни системи. Кабинетите в Дания, Австрия и Люксембург плащат 84% или повече от общите разходи за здравеопазване на хората. Публичните средства в тези страни, без да се считат частните здравни услуги, варират между 6,5% от БВП в Люксембург до рекордните 9,8% от БВП в Дания. В повечето от страните членки на ОИСР правителството ръководи по-голямата част от сметките за здравеопазване.
Въпреки че в Щатите се харчи толкова много за здравеопазване, само 47,7% от тази сума са публични разходи. Държавата е назад в списъка по показател лекари и болнични легла спрямо броя на населението.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.