Държавите, които владеят вятърната енергия

Държавите, които владеят вятърната енергия

Развитите държави с капацитет да произвеждат вятърна енергия се състезават в опитите си да овладеят този възобновяем източник, за да станат още по-енергийно независими. Само през миналата година капацитетът на световната вятърна енергия се е увеличил със 17,3%. Този ръст се дължи на прогреса на малък брой страни, в които се състои най-голямото потребление на вятърна енергия на планетата. Авторите в „Уолстрийт джърнъл“ изброяват кои са те.

Според тях Китай заема първото място в света по производство на този вид алтернативна енергия. Азиатският гигант консумира най-много енергия в света през 2010 г. Както Индия, той е дом на една от най-бързо разрастващите се икономики в света. За да посрещне своите нужди, страната се обърна към всички възможни заместители. По последни данни тя държи 26,3% дял от свтовното производство на вятърна енергия. Инвестициите в съоръжения там се повишиха. Само през миналата година капацитетът на производството на вяртърна енергия в Китай се повиши с 29%. Правителството си поставя за цел до 2050 г. този вид енергия да поема 17% от потреблението в страната.

Съединените щати притежават втория, най-голям дял в производството на вятърна енергия в света със своите 19,7%. Те са страната с най-голяма консумация на петрол в света. Въпреки че увеличиха инвестициите си в инфраструктурата на този алтернативен източник, през 2010 г. неговото електричество заемаше едва 2,3% от закупеното електричество на вътрешния им пазар. По информация на агенция „Блумбърг“, от 2012 г. инвестициите в този източник и съоръженията за него в САЩ намаляват заради повишеното производство на природен газ.

В топ 3 на страните, които управляват вятърната енергия в света, следва Германия. Тя има 12,2% дял от световното производство. Това е държавата, която произвежда по-малко от 0,1% от световния петрол, а същевременно консумира 3% от него. Инвестициите в индустрията на алтернативната енергия в най-голямата икономика на Европа са масивни. Решението на правителството й от миналата година да се откаже от ядрената енергетика доведе до ръст в търсенето на вятръни турбини. „Блумбърг“ пише, че в началото на тази година правителството на Ангела Меркел е повишило субсидиите си за бреговите вятърни ферми. С това решение то опитва да изпълни план, според който до края на следващото десетилетие трябва да бъдат инсталирани 10 хил. мегавата вятърни турбини в морето. В момента са поставени 210 мегавата.

В списъка на страните с най-голямо производство на вятръна енергия следват Испания с нейните 9,1% дял от производството в света, Индия (6,7%), Франция (2,9%), Италия (2,8%), Великобритания (2,7%), Канада (2,2%) и Португалия (1,7%).

9 от 10-те държави в тази класация са сред 12-те страни с най-висок БВП в света. Въпреки че икономиките им не растат с еднакво темпо и тази на някои от тях се забавя (например на Испания), всички те търсят иновативни решения, с които да компенсират високото си енергийно потребление и зависимостта си от чуждия внос. Всички тези държави, освен Канада, консумират повече петрол, отколкото внасят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ