Европа отваря 100 хил. работни места за космическа металургия

Европа отваря 100 хил. работни места за космическа металургия

Европейската космическа агенция(ЕКА) обединява усилия с водещи научно-изследователски организации за създаването на нови материали и технологии за космически цели. Благодарение на инициативата, в следващите няколко години в металургичните отрасли в ЕС, Норвегия и Швейцария ще могат да бъдат създадени около 100 хил. нови работни места, съобщава на сайта си ЕКА.

В момента в металургичния сектор в Европа работят около 10 млн. души. На металургията и свързаните с нея отрасли се падат около 46 % от печалбите в обработващата промишленост в ЕС и 11 %  (1,3 трилиона евро годишно) от общия обем на Брутния вътрешен продукт в общността.

„Ще заложим техническите основи на създаването на нови материали – метални съединения, сплави, композити, свръхпроводници и полупроводници”, пояснява проф. Давид  Джарвис, ръководител на направлението за стратегически и нови технологии в ЕКА.

Учените възнамеряват да приложат компютърно моделиране за създаването на нови сплави, устойчиви на космическото натоварване и високите температури при полети в земната атмосфера. Специалистите са заинтересовани и от възможностите на технологията за 3D печат.

Като цяло експертите виждат 13 перспективни направления за развитие на отрасъла, включващи създаването на нови ударо и термоустойчиви сплави, термоелектрически материали, катализатори за фармацевтиката и производството на полимери, а също и разработване на нови магнитни материали и биосъвместими импланти.

Особено внимание учените отделят на въпроса за ергономичността на новите материали: те трябва да бъдат леки, а внедряването им да доведе до намаляване на големината на аерокосмическата и автомобилната апаратура с над 50% от сегашните параметри.

Стандартният ноутбук съдържа над 20 различни елемента от таблицата на Менделеев, а един космически кораб - около 50, отбелязват инженерни специалисти, ангажирани в новата програма. Учените възнамеряват да увеличат това число, а също и количеството на възможните комбинации в съединенията, които след това да станат приложими за използване в обикновения живот.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ